Miguel Molins

03 Mart 2011Hangi üniversiteden mezun oldunuz?

Universidad Politécnica de Madrid (Madrid Teknik Üniversitesi)'den mezun oldum.

Neden bu ofiste çalışıyorsunuz? Burada çalışmak sizin için bilinçli bir tercih mi, yoksa bir zorunluluk mu?
Bilinçli bir tercih… Nerede olmak istersek orada oluruz; çünkü gerçekte, bir yandan öğrenerek diğer yandan emeğimizle çalışmaya ancak böyle devam edebiliriz. Karoline gibi ben de iş ararken buldum burayı. Şanslıydım ki, o dönemde burası da eleman arıyordu.

Kaç yıldır burada çalışıyorsunuz?
3 yıldır…

Bir mimar için uzun bir süre sayılabilir...
Evet, benim hayatım için de uzun bir süre! (gülüyor)

Kaç yaşındasınız?
28.

Sizin için mimarlık ne anlama geliyor?
Bugünlerde mimarlık benim için hemen hemen bütün bir hayat anlamına geliyor.(gülüyor) İşim ve iş yeri dışındaki hayatım; çevremde olan, görüştüğüm, sohbet etmekten hoşlandığım insanlar da mimar ve onlarla da mimarlık konuşuyoruz. Evet, her şeyim değil, ama hemen hemen her şeyim... Benim için bu kişisel bir egzersiz gibi.Peki, bu ofisi nasıl tanımlarsınız?
Burası fiziksel olarak küçük; fakat ofis dışını, yapılan işleri göz önüne aldığımda kocaman bir ofis! Dünya çapında tanınıyoruz, fakat küçücüğüz. Burası büyük bir sabırla mimarlığın yapıldığı, gerçekten çok eğitici ve öğretici bir yer…

Bir mimarlık ofisi için fiziksel olarak küçük olmak iyi bir şey mi?
Evet, kesinlikle bence çok daha iyi! Burada, projenin ilk taslağından son aşama olan idari işlemlere kadar her şeyi biz yapıyoruz.

Burada hangi işlerden sorumlusunuz?
Aslında hemen hemen Karolina'nın yaptığı her şeyi ben de yapıyorum; projeler, zaman yönetimi, 3D, Autocad, proje geliştirme, tasarım… Fakat, söylediği gibi, görsellerden Karolina sorumlu ve kendisi o işleri benden çok daha iyi yapıyor.

Bütün projelerde birlikte mi çalışıyorsunuz?
Aslında bu duruma bağlı olarak değişiyor. Fakat hemen hemen tüm projeleri bizim bitirdiğimiz söylenebilir. Bazen işleri paylaşıyoruz. Neticede Manuel, Carolina ve ben olmak üzere bütün işleri birlikte tamamladığımızı söyleyebiliriz.

Bu ofis bünyesinde kaç kişi çalışıyor?
Ofiste üç kişiyiz; Manuel, Carolina ve ben. Fakat ofis dışında, yani sahada pek çok kişi çalışıyor.

Bir gününüz nasıl geçiyor bu ofiste?
Benim için bu ofiste geçen bütün günler birbirinden farklı. Genellikle çalışırken müzik dinliyoruz, sıra dışı bir biçimde çalışıyoruz ve çalışırken iyi zaman geçiriyoruz.

Kendi ofisinizi açmak gibi bir düşünceniz var mı?
Şimdilik hayır.

Neden?
Kişisel beklentilerimi şimdilik burası karşılıyor. Burada çalışmaya başladığımda iş açısından kötü zamanlardı, kriz vardı. Fakat şimdilik iyiyim burada.

Master ya da doctora yapmayı düşünmediniz mi?
Burada master yapmak, benim için yurtdışına gitmekle aynı şey; o yüzden Amerika Birleşik Devletleri'ne gitmek istiyorum, bir süre orada mimarlık yapmak istiyorum.


Okul, Yurtdışı Deneyimleri ve Erken Dönem İnşaat İşleri...
Nedir Bu "Düşünce Üretimi" Meselesi?
İspanya Mimarlığı Üzerine Bir Okuma ve Türkiye Hakkında Bir Dizi Önerme
Ve Ofisin Mimarları...
Bu Haberi Sosyal Medyada Paylaşın
Yorumlar
Henüz yorum yapılmamış.
Bu İçeriğe Yorum Yazın
Ad Soyad
E-posta
Yorum
Kalan karakter :