IKEA Türkiye Pazarlama Müdürü Gülden Sincer Özkan ile IKEA'nın tasarım politikası ve pazarlama anlayışı üzerine...

19 Haziran 2008

"IKEA'da ürünler fiyat etiketinden tasarlanmaya başlıyor"

• IKEA'nın vizyonu nedir?
1943 yılında Ingvar Kamprad tarafından temelleri atılan IKEA, çoğunluk için daha iyi günlük yaşam yaratmak vizyonu ile yola çıktı. O yıllarda henüz 17 yaşında olan Ingvar Kamprad, güzel tasarımlı, kullanışlı ve kaliteli binlerce mobilya ve ev aksesuarını düşük fiyatlarla sunarak, olabildiğince çok kişiye ulaşmayı kendine amaç edinmiştir. IKEA, iş fikrini de bu düşünce etrafında geliştirmiştir.

• IKEA'nın tarzından ve tasarım anlayışından bahseder misiniz?
İskandinav tarzının taze ve temiz çizgilerinin hakim olduğu ürünlerimizi ortaya koyan tasarımcılarımıza göre tasarım işinde en önemli nokta "farklı düşünmek..." Tasarım ürünlerinin düşük fiyata mal edilmesi fikrinden yola çıkan firmamız, her zaman için iyi tasarımı; işlevsel, düşük fiyata ve geniş ürün gamı ile sunmayı kendine ilke edinmiştir. Düşük maliyetlerle iyi sonuçlar elde etmenin önemine inanan tasarımcılarımız, ortak bir tasarım dili kullanarak ürünler üzerinde çalışmaktadır. Önemli olan mükemmeli her bütçeye uygun fiyata üretmek ve kolay yolları tercih ederek "Demokratik Tasarımlar" yaratmaktır. IKEA ürünlerinin üretim dostu olması, dağıtım kolaylığı sunması, müşterilerin satın aldıkları ürünü tek başına kolaylıkla monte edebilmesi ve düşük fiyat anlayışı bizim için en önemli faktörler arasında yer almaktadır. IKEA demokratik tasarıma tüm bu etkenler sayesinde ulaşmaktadır.

• IKEA tasarımlarının bir eşya olmaktan öte, farklı bir yaşam biçimi de sunduğunu söyleyebilir miyiz?
IKEA mağazalarında sunduğumuz akıllı çözümlerden ve farklı metrekarelerde döşenmiş yaşam alanlarından ilham alan ziyaretçilerimiz, evlerine sadece bir eşya değil bir ihtiyacını karşılayacak bir çözüm almaktadır. Böylece kendine ait bir yaşam biçimi de yaratılmaktadır.
 
• IKEA tasarımlarında İskandinav tarzı çok belirgin. İskandinavya dışında satılan ürünlerde, uluslararası pazarda daha geniş kabul görmek için yerel tarzlardan bir esinlenme söz konusu mu?
IKEA tasarımcıları tasarımlarında günlük yaşantımızdaki ihtiyaçları baz almaktadırlar. Bir ürünü tasarlarken ürünün güzel tasarımlı, kullanışlı, kaliteli olması  ve düşük fiyata mal edilmesini düşünerek hareket ederler. İsveç'in Almhult kasabasında bulunan "IKEA of Sweden" tasarım merkezimizde 12'si kadrolu, toplam 200'i aşkın bağımsız çalışan tasarımcımız bulunmaktadır. Tarımcılarımız dünyanın farklı yerlerinden seçilmiş, konusunda uzman ve IKEA ruhunu her anlamıyla benimsemiş kişilerdir. Bu kişiler sadece bir ülkenin zevklerine uygun ürün üretmek yerine, tüm dünyada geçerli olan günlük ihtiyaçları karşılayacak ürün üretmektedirler. Ancak farklı kültürlerden esinlenmeleri elbette söz konusudur. Örneğin Anna Efverlund'un tasarladığı yastık kılıfları, Hint kadınlarının el işlemelerinden esinlenilerek tasarlanmıştır.

• IKEA çalışacağı tasarımcıları seçerken hangi kriterlere göre bir değerlendirmeye tabii tutuyor?
IKEA tasarımcıları bir ürünü fiyat etiketinden başlayarak tasarlamaya başlarlar. IKEA, maliyet odaklı düşünerek hem güzel tasarımlı, hem kullanışlı ürünleri düşük fiyata mal edebilecek ve aynı zamanda da kaliteden ödün vermeden çalışacak tasarımcı ekibi ile çalışıyor.

IKEA tasarımcısı Stanley Nielsen'ın MALUG TV koltuğu ve RUSSIG çocuk oyuncağı tasarım örnekleri

IKEA tasarımcısı Stanley Nielsen'ın MALUG TV koltuğu ve RUSSIG çocuk oyuncağı tasarım örnekleri

• Tasarımdan üretime giden süreçte hangi aşamalar izleniyor?
Öncelikle ihtiyacı karşılayacak olan ürün belirleniyor. Tasarlanmaya başlamadan önce ürün için pazar araştırması yapılıyor ve IKEA mağazalarında ürünün satılacağı rakam belirleniyor. Fiyat bilgisi tasarımcılarımıza sunulduktan sonra tasarım kısmı  başlıyor. Tasarımcılarımız kendilerine verilen fiyat doğrultusunda ürünü en kaliteli ve kullanışlı şekilde tasarlarken, kolay depolama unsurunu da gözönünde bulunduruyor. Eğer ürün mobilya ise; mutlaka yassı kolilere konulacak şekilde tasarlanıyor. Yaratılan ürün öncelikle çizime dökülüyor. Tasarımcının çizdiği ürün çoğunluğun ihtiyacını karşılayacak şekildeyse, tüm güvenlik şartlarına uyuyorsa, güzel bir tasarımı varsa, kalay depolanabilecekse ve en başta verilen fiyat etiketine uyuyorsa maket olarak, küçültülmüş boyutlarda hayata geçiriliyor. Alınan örnek tasarım anlamında kontrol ediliyor. Sonra üretim aşamasına geçiliyor.

• IKEA'nın hedef kitlesi "dünyanın ortadireği". Bu durum, "Tasarım ürünleri A+ kitle tarafından satın alınır" görüşünü ne ölçüde değiştirmektedir?
Biz çoğunluk için daha iyi günlük yaşam yaratmak vizyonu ile çalışıyoruz ve güzel tasarımlı, kullanışlı, kaliteli binlerce çeşit mobilya ve ev aksesuarını düşük fiyata sunarak olabildiğince çok kişiye ulaşmayı hedefliyoruz.

• IKEA'nın diğer tasarım merkezlerinden farkı nedir?
IKEA'da ürünler fiyat etiketinden tasarlanmaya başlıyor. Dünyanın en iyi tasarım ürünü bile olsa kullanılabilir ya da ulaşılabilir olmadıktan sonra o ürünü yaratmanın bizim için bir anlamı yok. Dünyanın heryerinde üretim yapan tedarikçilerimiz bulunuyor. Seçilen tedarikçilerimiz, IKEA standartlarında üretim yapmak zorundalar. Bu doğrultuda çok sıkı denetimlerden geçiriliyorlar. Farklılaşılan noktalardan bir diğeri ise gereksiz harcamalardan kaçınarak, her aşamada tasarruf ediliyor olması. Örnek olarak bir masanın ya da sehpanın görünmeyen, kullanılmayan kısımlarının boyanmamasını verebiliriz. Ya da dolap kapakları yaparken artan kısımlarla duvara raf yapılmasını...

• IKEA satış mağazaları da oldukça farklı kurgulanmış. Satış mağazalarını kurgularken ne amaçlıyor ve nelere dikkat ediyorsunuz?
IKEA mağazasına gelen ziyaretçilerimize kurulu yaşam alanlarımızla ve değişik metrekarelerde döşenmiş örnek evlerimiz ile ilham kaynağı olmayı hedefliyoruz. Ziyaretçilerimizin mağazalarımızda gördüğü fikirleri kendi evine ve eşyalarına uyarlayabileceğini görmesini istiyoruz. Ayrıca mağazalarımızda ziyaretçilerimizin aileleri ile birlikte keyifli bir gün geçirmeleri için gerekli ortamı sağlıyoruz. Giriş ve çıkışları, mağazanın içerisinde gezerken birbirini takip eden ürün departmanları, yetişkinlere ve çocuklara uygun bir restaurant, çocuk oyun alanı, IKEA İsveç'e ait gıdaları satan küçük bir market ve Çıkış Kafesi yer alıyor.

• IKEA müşterilerine satış sonrasında ne gibi hizmetler sunuyor?
Konseptimiz gereği nakliye ve montaj hizmeti vermiyoruz. Ürünlerin düşük fiyatlı olmasının en önemli sebebi de bu. Ancak ürün alındıktan sonra karar değiştirilmesi durumunda her zaman müşterimizin yanındayız. Mağazalarımıza 1 ay içerisinde değiştirilmek üzere getirilen ürünler hiçbir soru sorulmadan iade alınıyor. Müşterilerimizin sorularını cevaplamak üzere çağrı merkezimiz bulunmakta.

• IKEA'nın Türkiye pazarında bundan sonraki hedefleri nelerdir?

Türkiye'deki ilk mağazamız olan IKEA Ümraniye mağazasını 2005 senesinde açarken koyduğumuz ilk 4 yılda 4 mağaza hedefimize 2007 senesi Kasım ayında İstanbul'daki ikinci Türkiye'deki üçüncü IKEA mağazamız olan IKEA Bayrampaşa ile bir adım daha yaklaşmış olduk. 2008 yılı son baharında açacağımız Bursa mağazamızın ardından bu doğrultuda ilerleyerek mümkün olduğunca fazla kişiye ulaşmak için yatırımlarımıza hızla devam edeceğiz. Önümüzdeki yıllar içinde Türkiye'nin diğer büyük yerleşim merkezlerinde mağaza açabilmek için çalışmalarımıza devam ediyoruz.


IKEA'nın tarihçesi
Tasarımcı gözüyle IKEA
IKEA'nın kurumsal kimlik anlayışı
IKEA ve tasarım
Bu Haberi Sosyal Medyada Paylaşın
Yorumlar
Henüz yorum yapılmamış.
Bu İçeriğe Yorum Yazın
Ad Soyad
E-posta
Yorum
Kalan karakter :