XS Mimarlık mı XL Mobilya mı?

Filiz YAVUZ / 15 Temmuz 2009


"Küçük bir mimarlık ürününü, büyük bir mobilyadan ayıran nedir?" sorusunun peşine takılan Worapong Manupipatpong, "mimarlık" ve "mobilya tasarımı" kavramları arasında gezintiye çıkıyor: Taylandlı tasarımcının iki disiplin arasındaki sınırı aradığı iki katlı ahşap strüktür, bu iki alanın orta noktası.

İsveç Konstfack Üniversitesi Sanat ve Tasarım Bölümü'nden mezun olmak için hazırladığı bitirme projesi ile Manupipatpong, sınıflandırılamayan ve tanımlanamayan alanlara olan ilgisini yansıtıyor.Manupipatpong proje hakkında şöyle konuşuyor:

"Boşluğun, biçimin, rengin, dokunun ve malzemenin kullanımı, mimari ve mobilya için ortaktır. Bitirme projemde mimari kavramının, mobilya tasarımına nasıl nüfuz ettiğini ya da mobilya tasarımının nasıl mimari kavramını etkilediğini inceledim. Bu iki disiplin arasındaki sınırı geçmek istememe rağmen çalışmalarım sırasında gördüm ki, ne mimari ne de mobilya tasarımı kavramları birbirini tanımlayabilir."

Genç tasarımcıya göra, mimarlık ve mobilya tasarımı aslında ancak "fonksiyon" ve "ölçek" anlamında birbirlerinden ayrışabilir.

Haber, dezeen.com'dan derlenmiştir.
Fotoğraflar için lütfen ilerleyiniz.


İlişkili Haberler
IKEA'nın tarihçesi
İlişkili Haberler
Tasarımcı gözüyle IKEA
İlişkili Haberler
IKEA'nın kurumsal kimlik anlayışı
İlişkili Haberler
IKEA ve tasarım
İlişkili Haberler
Bu Haberi Sosyal Medyada Paylaşın
Yorumlar
Henüz yorum yapılmamış.
Bu İçeriğe Yorum Yazın
Ad Soyad
E-posta
Yorum
Kalan karakter :