Gürçağ Özler: "Terminal'de çalışmak, tasarımcıya yaratıcılık katabilir"

05 Şubat 2010Ne kadar süredir Akın Nalça ile birlikte çalışıyorsunuz?
Yedi senedir…

Hangi pozisyonda çalışıyorsunuz? Hangi meslek alanındasınız?

Endüstri ürünleri tasarımcısıyım ve tasarım yöneticisi olarak çalışıyorum. Tasarım projelerinin programlanması, yaratıcı aşamaları, müşteri görüşmeleri işimin birer parçası.

Peki Terminal'e yolunuz en başta nasıl düşmüştü?

Akın Bey ile şahsen tanışmam üzerine gerçekleşti. Ben zaten çalışıyordum; aşağı yukarı 15 senedir çalışıyorum. Akın Bey ile dışarıda bir arkadaşım aracılığı ile tanışmıştım. Daha sonra başka bir şekilde açılan bir pozisyondan haberdar oldum ve böylelikle Akın Nalça ile birlikte çalışmaya başladım.

Burada yaptığınız işi nasıl tanımlarsınız? Şu anda endüstriyel tasarım alanında eğitim gören öğrenciler, böylesi bir tasarım ofisten neler beklemeliler?

Bizim sürecimiz birkaç farklı yönde ilerliyor. Hem kendi içimizde ürün tasarımı ve sistem tasarımı yapıyoruz. Bu konuda oldukça da başarılıyız. Bunun dışında mekan ve geçici mekan anlamında çözümler üretiyoruz. Endüstri ürünleri tasarımcısı olarak benim bu gibi alanlarda faydam çok fazla olabiliyor.

Terminal'e gelen bir endüstri ürünleri tasarımcısı ya da tasarımcı adayı, kendini hangi anlamda geliştirme şansını yakalayabilir sizce?

Sistem tasarımı, bir sistemin çeşitli zamanlarda nasıl kurgulanabileceği ya da çevresel olarak düzenlemelerin nasıl yapılabileceği konusunda kendisini geliştirebilir. Türkiye'de de bu alan çok kısıtlı. Bir serginin veya bir showroom'un nasıl düzenlenmesi gerektiği konusunda maalesef çok geleneksel yaklaşımlarımız var. Dolayısıyla Terminal'de çalışmak, tasarımcının kendini bu anlamda geliştirmesine olanak tanıyabilir. Öte yandan özel çözümler üretilmesi konusunda da kişisel olarak yaratıcılık katabilir.

Burada yedi seneden beri çalışıyor olduğunuza göre, Terminal'de çalışmaktan memnuniyet duyuyor olmalısınız. Nedir sizi bunca sene burada tutan?

Çok aktif bir iş olması ve sürekli olarak yeniliğe açık bir firma olmamız diyebilirim. Sürekli olarak yeni fikirlerin peşindeyiz ve onları iyi bir şekilde gerçekleştirebilmek için uğraşıyoruz.


Yurtiçinden Yurtdışına, Kuzguncuk'tan Beylerbeyi'ne Uzanan Bir Kariyer Öyküsü
Terminal'in ABC'si: Mekansal İletişim, Çözüm Ortaklığı ve Sistem Tasarımı
Diğer 'Modüler' ve Tasarımsal Hikayeler
Terminal'in Tasarımcı Ekibi
Bu Haberi Sosyal Medyada Paylaşın
Yorumlar
Henüz yorum yapılmamış.
Bu İçeriğe Yorum Yazın
Ad Soyad
E-posta
Yorum
Kalan karakter :