Görselliğin Doruk Noktası: Eski Silo

05 Ocak 2011

Elias, turun finali için de olağanüstü bir bina seçiyor. Diğer modern siloları gezdiğini, bu eski siloya ise ilk kez tırmanacağını söylüyor. Silonun zemin katı, tonozlu kemerleri ile gotik bir katedral havasında. Ama bizi bekleyen asıl görsel ziyafetin üst katlarda olduğunu kısa bir süre sonra öğreniyoruz.
 

© E. Sarantopoulos

Her katı teker teker tırmandık. Eksik basamakları kat edip ilk kata vardığımızda, kayıp bir hazine bulmuş kadar heyecanlandığımızı ifade etmeliyim. Sanki koca oyun odasında tek başınaymışsınız da tüm bu afili "oyuncaklar" size aitmiş gibi garip bir duygu… Daha fazla esrar yaratmadan, mekanda bizi nelerin karşıladığına geçeyim. Çoğunlukla Fransız yapımı, paslanmış tahıl işleme makinelerinin kapladığı silo katları, tahılı bir kattan diğerine taşıyan geniş borular ile deliniyor ve bu sistemi kesintiye uğratmayacak yerleştirilmiş demir sütunlar binanın ana strüktürünü oluşturuyor. Makinelerin neredeyse kendi işlerini kendileri gördükleri bir düzene sahip mekanda, insan hareketi için çok geniş bir alan bırakılmamış. Pencereden beliren Haydarpaşa Garı ve Limanına dayanamayıp birkaç "artistik" kareyi de bu açıdan çekiyoruz.


© E. Sarantopoulos

Sonunda silonun en tepesindeyiz, yani "beyninde". Zamana meydan okuyan ahşap tavan arası, bir dizi heykelsi makineye ev sahipliği yapıyor.


© E. Sarantopoulos
 

© E. Sarantopoulos
 
 
© E. Sarantopoulos


© E. Sarantopoulos

Elias, diğer silolarının da boşaltılmış durumda olduğunu belirterek, paslanmış makinelerin yanı sıra hepsinde bir dolu çer çöp ile karşılaştığını ekliyor:

"Bira ve su şişeleri, meşrubat kutuları, grafitiler için kullanılmış sprey boyalar, tahta ahşap çatıdan içeri düşen kuş ölüleri, kullanılmamış kurumsal defterler, tren tarifeleri ve geride bırakılmış daha bir sürü sonsuz hatıra… Tüm bunlar, sizde her şeyi fotoğraflama ve her günkü çalışma yaşamını ortaya çıkarma isteği uyandırıyor. Kim bilir nasıl bir telaş içindeydiler…" 
 

© E. Sarantopoulos


Amber Eroyan

Bu tarihi yapı bütününün "özel" misafirleri olmanın verdiği heyecanla, ayrılma vaktimizin geldiğini zar zor fark ettik.


Elias Sarantopoulos ile
Bu Haberi Sosyal Medyada Paylaşın
Yorumlar
Henüz yorum yapılmamış.
Bu İçeriğe Yorum Yazın
Ad Soyad
E-posta
Yorum
Kalan karakter :