"Ayasofya Benim Bir Parçam" Diyenlere

Amber EROYAN / 05 Aralık 2011

1500 yıllık tarihi boyunca, ihtişamlı taç giyme törenleri ve vaftizlerin yanı sıra isyan, işgal, deprem, yangın gibi pek çok talihsiz olaya da şahit olan Ayasofya, tüm görkemiyle sanal ortama taşındı.

Geçtiğimiz Eylül ayında App Store uygulamalarının 'seyahat' (travel) kategorisi altında satışa sunulan 'Ayasofya Tur Rehberi' (Hagia Sophia Tour Guide ) ile ilgili sorularımızı, uygulamanın yaratıcılarından Elias Sarantopoulos yanıtladı.


İngilizce, Türkçe ve Yunanca
olmak üzere üç farklı dilde indirilebilen uygulama, Ayasofya'nın önemli noktalarını kaliteli fotoğraflar, videolar, seslendirmeler ve açıklama metinleri eşliğinde meraklıları ile buluşturuyor. 

Kolay kullanımlı arayüzü, navigasyonu ve ikonları sayesinde kullanıcıların bölümden bölüme rahatça 'atlayabilmesini' sağlayan ‘Ayasofya Tur Rehberi', tarihi yapının büyüsüne kapılanlar için görüntülü bir ‘akıl defteri' niteliğinde.


Ayasofya'yı ilk ziyaret ettiğinizde neler hissettiniz? En çok dikkatinizi çeken öğe ya da özellik ne oldu?

Ayasofya'yı ziyaret ederken haşmeti altında ezildiğinizi hissediyorsunuz. Muazzam bir yapı. Yüzlerce senedir duvarları süsleyen mozaiklerin her birinin anlatacak bir hikayesi var.

Deisis Mozaiği gerçekten şahane. Komnenoslar'a baktığımda ise hayranlıktan ağzım açık kalıyor. Özellikle, ailenin genç yaşta kaybettiği ve yan duvarda tasvir edilen oğul Alexios inanılmaz.Deisis (en üstte) ve Komnenoslar (üstte) mozaikleri


Ayasofya'yı görüntülemek ne kadar zamanınızı aldı?

Farklı açılardan çekim yapabilmek için müzeyi birçok kez ziyaret etmemiz gerekti. Bazen tüm günümüzü orada geçirdik. Ama Ayasofya'da ne kadar zaman harcasanız da yeterli olmuyor, çünkü yapının kendine has bir aurası var.


Ayasofya için geliştirdiğiniz iPhone uygulamasında kimlerle birlikte çalıştınız? İçerik anlamında danışmanlık hizmeti aldınız mı?

Ayasofya uygulamasını Selçuk Aşkın ile birlikte yaptık. Profesyonel bir uygulama yaratmak için seslendirme konusunda uzman kişileri projeye dahil ettik.


Müzede kiralanan sesli rehber ve Ayasofya Müzesi resmi internet sitesinde yer alan bilgiler ile geliştirdiğiniz uygulamayı kıyaslayabilir misiniz? Neden Ayasofya Tur Rehberi'ni diğer kaynaklara tercih etmeliyiz?

Sesli rehber konusunda kıyaslama yapamayacağım çünkü kullanmadım. Ama en azından şunu söyleyebilirim; müzeye ait bir aracı kullandığınız zaman bunu iade etmeniz gerekiyor, oysa ki bu uygulama her zaman yanınızda ve istediğiniz zaman kullanabiliyorsunuz.

Öte yandan, müzeyi rehber eşliğinde gezseniz dahi her şeyi duyamayabilirsiniz çünkü Bizans ve İslam sanatının bu büyüleyici örneğini seyre dalmak sizi daha çok meşgul edebiliyor. Müzeden çıktığınızda ise zihninizde sadece soluk görüntüler kalıyor. 


Uygulamanın içeriğine nasıl karar verdiniz? Müzenin resmi internet sitesinde yer alan bazı bilgilere sizin uygulamanızda rastlayamıyoruz. 

İnternet sitesinde birçok bilgi yer aldığı doğru ama insanlara doğru bilgiyi sunduğumuzdan emin olmak için bunun yanından pek çok kitap devirdik.


Ayasofya uygulamasını diğer benzer uygulamalar ile karşılaştırmanızı istesek neler söylerdiniz?

App Store'da Vatikan için geliştirilmiş benzer bir uygulama bulunuyor. Biz de işlevsellik anlamında bu uygulamaya benzer bir yol izledik. Her şeyi baştan sona biz yarattık; menüyü tasarladık, navigasyon şemasını diğer seyahat uygulamalarına göre daha da geliştirdik. Kullanımı kolay ve işlevsel bir uygulamamız var. Her bir nokta açıklamalı ses kaydı, metin ve görseller ile destekleniyor. Geliştirdiğimiz Ayasofya uygulaması; müze tarihini önemli noktalar, seslendirmeler, videolar ve görüntüler eşliğinde sunan dünyadaki ilk uygulama.


Önümüzdeki dönemde İstanbul ve çevresine ilişkin yeni uygulamalar geliştirmeyi düşünüyor musunuz?

Farklı projelere ilişkin pek çok planım var ama henüz hiçbirisi kesinleşmedi. Uygun araştırmaları yaptıktan sonra kararımız da netleşecek.
 Tanıtım videosu


Uygulamanın Kapsamı
- Ayasofya'nın kısa tarihçesi
- İslam etkisi
- Mozaikler
- Diğer ilginç ayrıntılar
- Ziyaretçi bilgileri


Uygulamanın Yapısı
- Önemli yerler listesi
- Kat planları ve tıkla-git yerler
- Bölümlere ait seslendirmeler, fotoğraflar, metinler
- Alt kat ve üst kat videoları
- Fotoğraf albümü
- GPS ve sosyal medya bağlantıları


Ayrıntılı bilgi için tıklayınız.


İlişkili Haberler
Elias Sarantopoulos ile
İlişkili Haberler
Bu Haberi Sosyal Medyada Paylaşın
Yorumlar
Henüz yorum yapılmamış.
Bu İçeriğe Yorum Yazın
Ad Soyad
E-posta
Yorum
Kalan karakter :