Haydarpaşa'nın Gizli Dünyası

Amber EROYAN / 04 Ocak 2011
Haydarpaşa Garı'ndaki talihsiz yangının ardından yolumuz, Yeditepe Üniversitesi Görsel İletişim Tasarımı Bölümü'nden Elias Sarantopoulos ile kesişti. 2010 yazından bu yana garı ve çevresini belgeleyen Elias ile garın gizli dünyasına daldık.

İstanbul siluetini tanımlayan anıtsal yapılardan Haydarpaşa Garı geçtiğimiz Kasım ayında talihsiz bir yangına sahne olmuştu. Bir asrı aşkın süredir Anadolu'dan İstanbul'a gelenleri kente buyur eden tarihi yapının çatısında oluşan yangının elektrik kontağından çıktığı tespit edilse de kaza, kentine duyarlı İstanbulluların aklına işin asıl müsebbibinin, muhtemel (ve muhtelif) dönüşüm projeleri olabileceğini getirdi.

Bu trajik olayın hemen ardından yolumuz, Yeditepe Üniversitesi Görsel İletişim Tasarımı Bölümü öğretim üyesi Elias Sarantopoulos ile kesişti. e-Öğretim (e-Learning) uzmanı olarak ders veren Elias, 2010 yazından bu yana toplam beş kez Haydarpaşa Garı ve çevresini inceleme fırsatı bulduğunu belirtti. Yaptığı çalışmalar üzerinden Haydarpaşa konusuna değinmenin iyi bir fırsat olacağını düşünerek kendisini, 2011 yılının ilk "İş Dışı" konuğu olmaya davet ettik.

İtiraf etmeliyim ki aklıma gelen ilk plan, bir görsel iletişim tasarımcısı olarak Haydarpaşa Garı ve çevresindeki ofisleri ne gözle incelediği, bunları İstanbul bağlamında nasıl değerlendirdiği üzerine söyleşmekti. Ancak Haydarpaşa'daki buluşmamızı takiben yaptığımız sıra dışı gezi, kurguladığım içeriği başka bir boyuta taşıdı. Garın ardında gizlenen hazinenin, ana yapı kadar dikkate değer olduğu daha ilk bakışta ortaya çıktı. Mimarizm okurlarını bu ay, olağanın biraz dışında bir "İş Dışı" yolculuğu bekliyor…

 


Elias Sarantopoulos ile
Bu Haberi Sosyal Medyada Paylaşın
Yorumlar
Henüz yorum yapılmamış.
Bu İçeriğe Yorum Yazın
Ad Soyad
E-posta
Yorum
Kalan karakter :