Haydarpaşa Çalışırken de Onarım Yapılabilir

mimarizm.com / 19 Haziran 2013

Haydarpaşa Tren Garı, onarım çalışmaları nedeniyle bugünden itibaren 2 yıl boyunca hizmete kapalı olacak. İptal edilen banliyö tren hatlarının, zaten kötü olan İstanbul trafiğini daha da içinden çıkılmaz bir hale getireceğine dikkat çeken Mimarlar Odası İstanbul Büyükkent Şubesi, bakım-onarım ve yenilemenin, hatlar iptal edilmeden de yapılabileceğini savundu.

TMMOB Mimarlar Odası Büyükkent Şubesi, Anadolu 1. Büyükkent Bölge Temsilciliği'nden yapılan 18 Haziran 2013 tarihli açıklamada şu ifadeler yer alıyor:

"Yüzyılı aşkın bir süredir çalışmakta olan banliyö tren hatlarının 19 Haziran 2013 tarihi itibari ile 24 ay süreyle iptal ediliyor olması HAYDARPAŞA TREN GARI'nı yalnızlaştıracak ve işlevsizleştirecektir. Böylece bu alanda düşünülen rant projelerinin de önü açılmış olacaktır.

Kamu yararına yönelik ciddi tehditler barındıran bu yağma projesi hayata geçirildiğinde kentin, tarihi ve doğal dokusunda da geri dönülmez hasarlar oluşturacaktır. Bu nedenle kamuoyunu ve yetkilileri  iş işten geçmeden bu kararlarını geri almaya çağırıyoruz.

Hatlar iptal edilmeden bakım-onarım ve yenilemenin yapılması teknolojik olarak mümkündür. Banliyö hatlarında zaman içerisinde gerekli görüldüğü durumlarda hat bakımı ve onarımı yapılabilmekte, son zamanlarda olduğu gibi vagonlar da değiştirilebilmektedir. Hatların yenileme çalışmalarında yalnızca müteahhit firmaların karlılığı düşünülecek olursa, çıkacak sonuç: Bu hatta günlük yolculuk yapan 90.000 – 110.000 kişinin tren yoluyla seyahat etme özgürlüğü ellerinden alınmış olacaktır. Diğer taraftan da zaten yoğun bir trafiği olan minibüs caddesi ve E-5 kara yolu daha da işlemez hale gelecektir.

Oluşacak bu olumsuz tablonun yetkililer tarafından farkına varılarak, çok ciddi iş ve zaman kayıplarına yol açılmadan önlem alınmasını kamuoyuyla paylaşıyoruz."


İlişkili Haberler
Elias Sarantopoulos ile
İlişkili Haberler
Bu Haberi Sosyal Medyada Paylaşın
Yorumlar
Henüz yorum yapılmamış.
Bu İçeriğe Yorum Yazın
Ad Soyad
E-posta
Yorum
Kalan karakter :