Fasnacht Festivali - İsviçre

01 Ağustos 2008

İsviçre'nin Basel şehrinde düzenlenen maske festivali Fasnacht, bilindiği kadarıyla ilk olarak 1376'da Avusturya Dükü'nün düzenlediği Böse Fasnacht ile başlamış. Bugün dünyanın en eğlenceli festivallerinden olan Fasnacht'a her yıl dünyanın çeşitli yerlerinden binlerce insan katılıyor. Katılımcılar kostümlerini ve maskelerini belirli bir konuya uygun olarak seçiyorlar ve 3 gün süren festival boyunca maske takmış binlerce insan şehrin caddelerinde dolaşıyor.

 

 

İsviçre'deki Fasnacht Festivali, pek çok halk kültüründeki bahar bayramlarıyla benzer bir kökene sahip. Doğanın yeniden canlanışının kutlandığı Fasnacht, Mart ayında düzenleniyor ve üç gün sürüyor. Baselliler, bütün bir yıl boyunca içlerinde taşıdıkları festival heyecanıyla, maskelerini ve özel giysilerini giyiyor, son müzik provalarını yapıyor, yılın mesajlarının yer aldığı süslü panoları son kez gözden geçiriyor ve sabaha karşı şehrin merkezinde toplanıyorlar. Şehrin ışıkları söndürüldüğünde, binlerce insanın katıldığı etkileyici bir müzik şöleni ve fener alayı karanlığın içinde bütün azametiyle ortaya çıkıyor.

 

Fasnacht fenerleri, eski ve yeni motifleriyle günümüzde de her zamanki cazibesini korumaya devam ediyor. Fasnacht tarihi yaklaştığında artık bazı evlerdeki mutfakların, üzerlerinde son çalışmaların yapılması için fenerlere ayrıldığı bilinen bir olay. Yemekler dışardan getirtiliyor ya da dışarıda yenmeye başlanıyor. Pek çok Baselli, bu durumu kendileri açısından bir neşe kaynağı olarak görüyor. Şenlikler gece gündüz demeden üç gün boyunca devam ediyor.

 

Fasnacht, kuşkusuz Basellilerin en büyük halk eğlencesi ve aynı zamanda Basel'in en önemli sosyal kurumlarından biri. Bütün bir yıl boyunca hazırlıklarını sürdüren Fasnacht gruplarında ortaya çıkan ilişkiler, Basel'deki sosyal yaşamı büyük ölçüde etkiliyor. Gruplar, taşıdıkları panolar ve dağıttıkları bildirilerle, yılın kendileri açısından en önemli olaylarını hicvediyorlar.

 

 

Bu çok renkli halk eğlencesinin en ilgi çekici yanı kullanılan maskeler. Ürkütücü ve komik motiflerin karışımından oluşan bu maskelerde yer alan motiflerin en eskileri, Hıristiyanlık öncesi döneme dayanıyor. Bugün gördüğümüz korkutucu ve vahşi motiflerin, geçmiş dönemlerin ölü maskesiyle ilişkisi var. Çok eski tarihlerde maskeler, soğuk kış günlerinden sorumlu tutulan kötü ruhları kovmak amacıyla kullanılmaya başlanmış. Doğa olaylarının nedenleri anlaşılmaya başlandıkça, bu gelenek de giderek eğlenceli bir hal almış. Zamanla, maskelere komik figürler eklenmiş ve artık kötü ruhlar bir mizah konusu, hatta aracı haline gelmiş. Fasnacht'ın mizahi yönü de, bir halk şenliği haline gelmesi de bu dönemde ortaya çıkmış.

 

İlkbaharda ortaya çıkan ilk dolunay, Paskalya Bayramı'nın tarihini belirliyor. Fasnacht'ın ne zaman başlayacağı ise Paskalya tarihine göre hesaplanıyor. Paskalya Bayramı, ilkbaharda yaşanan ilk dolunayın ardından gelen ilk pazar günü kutlanıyor.

 

http://fasnacht.ch


Festival Nedir, Ne Değildir?
Festival ve Kent İlişkisi Üzerine
Ünlü Kentler, Ünlü Festivaller
Bunları Biliyor Muydunuz?
Bu Haberi Sosyal Medyada Paylaşın
Yorumlar
Henüz yorum yapılmamış.
Bu İçeriğe Yorum Yazın
Ad Soyad
E-posta
Yorum
Kalan karakter :