En Çok Tartışılan Yapı: Su Sporları Merkezi

07 Ekim 2011Zaha Hadid tarafından tasarlanan Su Sporları Merkezi
, Olimpiyat Parkı'nın güney doğu tarafında yer alıyor. Merkez, Londra 2012 oyunları sırasında yüzme, paralimpik yüzme, dalış, senkronize yüzme ve pentatlon yarışlarına ev sahipliği yapacak.

Yapım çalışmalarına 2008 yılında başlanan ve bu yılın Haziran ayında tamamlanan tesis, aynı zamanda Olimpiyat parkı'nın ana giriş kapılarından biri işlevini de üstlenecek. İzleyicilerin üçte ikisinin Olimpiyat Parkı'na, Su Sporları Merkezi'nin üzerinden geçen bir köprüyle girmesi bekleniyor.17.500 koltuklu
Su Sporları Merkezi'nin dalgayı anımsatan 160 m uzunluğunda ve 80 m genişliğindeki çatısı Heathrow Terminal 5 ile karşılaştırıldığında daha sade bir görünüme sahip. İzleyicilerin büyük bir kısmı, yapıda yer alan 2 geçici kanatta yer alan koltuklarda oturacak. Bu kanatlar oyunlar sona erdiğinde sökülecek.

Yapı, 50 metrelik bir yarış havuzu, 25 metrelik bir dalış havuzu, 50m'lik bir ısınma havuzu ve yüzücüler için bir ısınma alanı barındırıyor. Ayrıca su polosu yarışları da bu mekana bitişik olarak tasarlanan geçici alanda gerçekleştirilecek.

Mekanı en verimli şekilde kullanabilmek için yayın kuruluşları ve güvenlik için ayrılan alanlar ile yeme içme birimleri ortak alanlarda çözüldü. Mekan, olimpiyatlardan sonra yerel kullanıcılar, kulüp ve okullar ile profesyonel yüzücülerin kullanımına imkan verecek şekilde tasarlandı. Yarışlardan sonra iki geçici kanat kaldırılacak olsa da, mekanın kapasitesi farklı durumlara göre arttırılbilecek.

Su Sporları Merkezi aynı zamanda bir kreşi ve binanın önünde tasarlanan meydana bakan bir kafeterya birimini de bünyesinde barındırıyor.

Merkezin dalgayı anımsatan çatısı, eleştirmenler tarafından çok karmaşık olduğu ve inşa edilmesinin yarışlara yetişmeyeceği hususunda çok eleştirilmişti.


Londra'nın Olimpiyat Yapıları
Olimpiyatlar Sırasında Değerlendirilecek Yapılar/Mekanlar
Peki Ya Sonra?
Bu Haberi Sosyal Medyada Paylaşın
Yorumlar
Henüz yorum yapılmamış.
Bu İçeriğe Yorum Yazın
Ad Soyad
E-posta
Yorum
Kalan karakter :