En Yeşil Olimpiyat Oyunları : Londra 2012

yapi.com.tr / 25 Ocak 2007

2012 Londra Olimpiyatları'nın, Olimpiyatlar tarihinde şimdiye kadar düzenlenen en çevreci organizasyon olacağı söyleniyor.

 

 

İnşaat halindeki Olimpiyat Köyü

Yapı ve tasarımdan sorumlu organizatörler az sayıda yıkım yapılacağını belirttikten sonra inşaat süresince düşük karbon salınımı olacağını ve çevreci bir ulaşım planı izleneceğini belirtiyorlar. İngiltere Başbakanı Tony Blair, Londra 2012'nin "sürdürülebilirlik adına bir zirve haline geleceğini" belirtirken, Olimpiyat Komitesi'nden David Higgins ise Olimpiyat Binaları'nın sürdürülebilir bir yaklaşımla inşa edilecek olmasının, Londra 2012'nin sadece 2 hafta süren spor aktiviteleriyle değil, şimdiye kadar yapılan en çevreci oyunlar olarak da hatırlanmasını sağlayacağını belirtiyor. Olimpiyat oyunları süresince, olimpiyat köyünde enerji üretilecek ve yenilenebilir enerji kullanımı olacak. Yıkımlardan sonra oluşacak hurda gibi malzemelerin yüzde 90'ıyla, geçici olarak yapılan yapıların malzemelerinin yüzde 20'si geri dönüşüm programı sayesinde yeniden kullanım için hazırlanacak.

 

 

 

 

 

 

 

Olimpiyat Parkı'na getirilecek yapı malzemelerinin yarısı demir ve deniz yolları üzerinden ulaştırılacak. Halk, oyunları seyretmenin en iyi yolları olarak yürüme, bisiklete binme ve toplu taşıma araçları kullanımına teşvik edilecek.

 

 

Oyunlardan sonra Olimpiyat Parkı, Avrupa'da 150 yıldan sonra yapılan en büyük kamusal park haline getirilecek.  Olimpiyat tarihinin en büyük Olimpiyat köyü , Olimpiyat Parkı'nın içinde yer alacak ve yarışmacıların yüzde 80'inin ağırlanacağı bu parktan yarışma alanlarına ulaşım 20 dakika sürecek.

 

 

 

 

 

 

 

 

20 bin oturma kapasiteli kubbeli yapı, basketbol ve jimnastik oyunlarına, Yeni Wembley Stadyumu ise futbol turnuvasına ev sahipliği yapacak. Wimbledon'un ünlü tenis kortları, Olimpiyatlar için yenilenerek nefes kesen maçlara sahne olacak.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Kaynaklar: www.planetark.com www.london2012.com


İlişkili Haberler
Londra'nın Olimpiyat Yapıları
İlişkili Haberler
Olimpiyatlar Sırasında Değerlendirilecek Yapılar/Mekanlar
İlişkili Haberler
Peki Ya Sonra?
İlişkili Haberler
Bu Haberi Sosyal Medyada Paylaşın
Yorumlar
Henüz yorum yapılmamış.
Bu İçeriğe Yorum Yazın
Ad Soyad
E-posta
Yorum
Kalan karakter :