Tate Şimdi de Sanatı Yeraltı Tanklarına Taşıyor

mimarizm.com / Amber EROYAN / 20 Temmuz 2012

Olimpik Park'ı bir yana koyduğumuzda, şu sıralar Londra'da en heyacanla beklenen mimarlık projelerinin başında Herzog & de Meuron'un Tate Modern gelişim projesi yer alıyor.

Bankside Elektrik Santrali'ni, hummalı bir dönüşüm projesi sonucunda Tate Modern'a dönüştüren Herzog & de Meuron, 2000 yılında ziyarete açılan bu popüler sanat mekanını yeni bir ölçeğe taşımak üzere yeniden görevlendirilmişti.

2012 Olimpiyatları'na eşlik etmesi düşünülen, ancak gecikmeler nedeniyle tamamlanması 2016 yılına sarkan projenin ilk etabı olan "Tate Tanks" , 18 Temmuz Çarşamba günü sanatseverleri ağırlamaya başladı. Canlı sanat etkinliklerine, performaslara, yerleştirmelere ve film gösterimlerine ev sahipliği yapacak olan mekan, bir zamanlar yağ tanklarını barındırırken, şu anda göz alıcı bir yeraltı kültür vahasına dönüşmüş durumda...


  'The Tanks Commission' (yerleştirme görüntüsü), Sung Hwan Kim, 2012

Tate Tanks ile birlikte, müzenin evriminde bir sonraki aşamaya geçildiğini ilan eden Tate Modern Direktörü Nicholas Serot , açılışta yaptığı konuşmada; projenin ölçeği, iddiası, sanata adanmışlığı ve tutarlılığı üzerinde durdu.

Öte yandan, Wallpaper yazarı Ellie Stathaki, mimari gösteriler ve numaralarla karşılaşmayı bekleyen ziyaretçilerin hayalkırıklığına uğrayabileceğini belirtiyor. Çünkü eski elektrik santralinin yağ tanklarının yer aldığı bu üç geniş dairesel galeri, özellikle brüt çıplaklığıyla etkili...Tankları mümkün olduğunca özgün kimliğine uygun bir şekilde korumaya çalışan Herzog & de Meuron'un, böylelikle gösterimdeki sanat çalışmaları için ayna görevi görecek, sade ve etkileyici hacimler oluşturmayı amaçladığı belirtiliyor.

Tate'in tam bir kamusal forum olduğuna dikkat çeken Jacques Herzog, "Mimarlar olarak bize düşen görev ise bunun, parçalanmışlık hissi vermeden, doğal bir bütün olarak işlemesini sağlamak " diyor.Gerek Arup Lighting'in aydınlatma tasarımı, gerekse elektrik santrali strüktürüne referans veren genel tasarım dili, Turbine Hall'den Tank'lara kesintisiz bir geçiş sağıyor.

Ellie Stathaki, bu taze yeraltı mekanının, sanat ve mimarlığı en ilgi çekici ve düşünmeye tetikleyici şekilde bir araya getireceğine inandığını belirtiliyor.

Tate Tanks'in 28 Ekim'e dek sürecek açılış programı kapsamında, Koreli sanatçı Sung Hwan Kim'in yeni yerleştirmesi ile ünlü koreograf Anne Teresa de Keersmaeker 'in seçtiği dans ve performanslar izleyiciyle buluşacak.


  'Fase: Four movements to the Music of Steve Reich', Anne Teresa de Keersmaeker seçkisinden.
  Performans mekanı: Tate Modern / foto: Hugo Glendinning  'Light Music', Lis Rhodes, 1975.  'The Crystal Quilt', Suzanne Lacy, 1985-7. 'Flip Book', Boris Charmatz, 1987.


İlişkili Haberler
Londra'nın Olimpiyat Yapıları
İlişkili Haberler
Olimpiyatlar Sırasında Değerlendirilecek Yapılar/Mekanlar
İlişkili Haberler
Peki Ya Sonra?
İlişkili Haberler
Bu Haberi Sosyal Medyada Paylaşın
Yorumlar
Henüz yorum yapılmamış.
Bu İçeriğe Yorum Yazın
Ad Soyad
E-posta
Yorum
Kalan karakter :