Bon Pastor'u Yeniden Düşünmek

11 Mart 2010


Fotoğraf: Daniele Veneri

Yarışma fikri nasıl ortaya çıktı?

Öncelikle Belediye ile iletişim kurmaya çalıştık, fakat onlar zaten projenin uygulanacağına dair karar verdiklerini söylediler. Dolayısıyla yönetim ile anlaşmak imkansızdı. Belediye, Barselona'nın en iyi kent planlamasına sahip olmasını propaganda aracı olarak kullandığından, dönüşüm üzerine tartışmak çok zor. Belediye, ne derse o oluyor.

Biz de yurtdışında daha geniş bir platforma ulaşarak, uluslararası alanda topladığımız destek ile yerel siyasette bir tartışma başlatmayı denemeye karar verdik. Bunun aracı olarak da disiplinler arası bir yaklaşım ile mimarlar, şehir plancıları, antropologlar ve bir grafik tasarımcısı yarışma düzenlemek için bir araya geldik ve "Bon Pastor'u Yeniden Düşünmek" yarışmasını organize ettik. Yarışmanın temel amacı, yerleşimcilerin haklarını savunan uluslararası ağ International Alliance of Inhabitants / Uluslararası Mukimler Birliği (IAI) ile bir araya gelmek ve kentleşmenin diğer yollarını ve şehirciliğin bugününü tartışmaktı.

Yarışmayı nasıl tanıttınız?

Pek çok İspanyol üniversitesinde ve İspanya dışında yarışma tanıtıldı ve yurt dışında büyük bir ilgi ile karşılandı. Bir blog oluşturduk ve yarışma duyurusunun mimarlık, şehircilik, sosyal bilimler alanında yayın yapan ulusal ve uluslararası dergilerde ve web sayfalarında yayımlanmasını sağladık.

 20 Ekim 2009 tarihinde mahallede bir söyleşi ile yarışmayı anlattık. Bon Pastor gerçeğini bilmek isteyen herkesi ziyaret ettik ve mahallenin sesine ses vermelerini istedik. 5 Aralık 2009'da yaptığımız ziyaretlere yaklaşık 60 kişi katıldı.

Jüri değerlendirmeyi hangi kriterlere göre yapacak?

Yarışmanın jürisi ulusal ve uluslararası alandan, farklı disiplinlerden teknik uzmanlar oluşturuyor.
Yarışmaya profesyonellerden ve öğrencilerden oluşan 150'nin üzerinde ekip katıldı. Yarışmanın işçi sınıfının kültürel mirasının korunması, katılımcı mekanizmaların kurulması ve
sıfır tahliye gibi üç ana kriteri var.

Yarışmanın sonucu ne zaman açıklanacak?

15 Mart'ta.

Yarışmanın işe yarayacağını düşünüyor musunuz?

Düşüncemi değil de hayalimi söyleyebilirim: Bu yarışma, mahalle ve mahallenin geleceği ile ilgili, insanların yeni dairelere taşınma ya da evlerinde kalma isteklerine saygı duyan bir tartışma açmaya ve diyaloga hizmet edebilir. Bu mahalle kent içinde bir örnek olabilir!


Antropolog Stefano Porteli ile...
Sandra Capdevila ile…
Mimar Emanuela Bove ile…
Erbatur Çavuşoğlu ile...
Bu Haberi Sosyal Medyada Paylaşın
Yorumlar
Henüz yorum yapılmamış.
Bu İçeriğe Yorum Yazın
Ad Soyad
E-posta
Yorum
Kalan karakter :