"Biz uygulamayı yaparken, OTİAD sosyal boyutu inceliyor"

05 Ağustos 2011

Osmanbey'in çehresinin tamamen değişeceğini söylüyorsunuz. Değişim derken Şişli'yi nelerin beklediğini öğrenebilir miyiz?

Fiziki olarak değiştiğini zaten söyledik. Fiziki değişim tamamlandıktan sonra buna yakışır bir işlevin belirlenmesi gerekiyor. Sokak fuarları düzenlemeyi düşünüyor ve festival boyutuna varan bir ilişkiler zinciri kurmak istiyoruz.

Bunları OTİAD'la birlikte mi organize edeceksiniz?

Evet, zaten kentsel tasarım çalışmasını da OTİAD'la birlikte yürütüyoruz.

OTİAD'ın bu proje çerçevesinde Şişli Belediyesi'nden özel bir isteği oldu mu?

Yenilediğimiz sokaklardaki trafik düzeni karmakarışık. Sokağın belirli saatlerde, özellikle sabah ve akşam yük indirip bindirirken, kendilerine tahsis edilmesini istiyorlar. OTİAD bu doğrultuda esnaftan bilgi almaya devam ediyor. Biz uygulama çalışmalarını bitirene kadar onlar da işin sosyal boyutunu incelemiş olacaklar.

Diğer bir sorun ise kaldırımlara park edilen ve yaya trafiğini aksatan araçlar... Esnaf yüz yüze baktığından arada dargınlık olmaması adına birbirine bir şey söyleyemiyor ama aslında herkes durumdan rahatsız. Bu sorunu da, yolu net 3 m 10 cm bırakarak çözüyoruz. Kaldırımlara dökme demir babalar yerleştirdik ve park yeri arayanların bunları sökmemesi için betona gömdük. Böylece kaldırımlar sadece yayaların geçişine hizmet edecek. Ayrıca engellilerin rahat yürüyebilecekleri, karşıdan karşıya güvenle geçebilecekleri bir sistem düşündük. Bu çalışmadan önce bazı noktalarda kaldırım yüksekliği 25 cm idi. Rampa yapmaya kalktığınızda yolun ortasını bulursunuz. O nedenle rampa sistemini tamamen terk ettik ve kaldırım yüksekliğini 4 cm'ye düşürdük.


Çalışmaların tamamlandığı Şair Nigar sokağı


Şişli Belediyesi Başkan Yardımcısı Vasken Barın
Mimar Erhan İşözen
Şair Nigar Esnafı Uygulamaları Değerlendiriyor
Öncesi, Sonrası, Uygulama Safhası ile Osmanbey Sokakları
Bu Haberi Sosyal Medyada Paylaşın
Yorumlar
Henüz yorum yapılmamış.
Bu İçeriğe Yorum Yazın
Ad Soyad
E-posta
Yorum
Kalan karakter :