“Bir mimari projenin tasarımını ve uygulamasını üstlenmek, işimizi kurma konusunda bizi cesaretlendirdi”

04 Nisan 2016

nord mimarlık tasarım hikayesinden başlayalım. Nasıl kurmaya karar verdiniz kendi ofisinizi?

Burcu: İkimiz de Mimar Sinan Üniversitesi Mimarlık Bölümü’nden 2007 yılında mezun olduk. Okuldayken freelance işler yaparak çalışma hayatına bir girizgah yapmıştık zaten. Bu dönemde Galata’da bir atölye kiralamıştık. Yaklaşık 2 yıl boyunca bu atölyede hem  freelance işlerimizi yürütüyor, hem de pazar günleri arkadaşlarla buluşup mimari sohbetlere girişiyorduk. Bizim için çok zihin açıcı ve keyifli zamanlardı açıkçası. Mezuniyetten hemen sonra Erkan’ın da aynı zamanda memleketi olan Manisa’nın Salihli ilçesinde bir mimari proje gerçekleştirme şansımız oldu. Bu dönemde uygulama ve kontrolörlük için Erkan bir yıl boyunca Manisa’da kaldı. Ural Optik binasının yıkılıp yeniden inşa edilmesinden oluşan; içinde mağaza ve ofislerin yer aldığı bir projeydi bu. Öğrencilik yıllarında ikimiz de düzenli olarak herhangi bir yerde çalışmadık. Ufak tefek freelance işler yapıyorduk. Benim çok kısa bir süre MuuM’da, Erkan’ın ise Norm Mimarlık’ta çalışma şansı oldu ama biz hemen kendi işimizi kurma yolunda ilerlemeye karar verdik. Kurumsal bir ofis yerine daha küçük ve butik ofislerle çalışmayı tercih ettik. 

ural optik/salihli/2008 

Erkan: Okuldan hemen sonra bir mimari projenin tasarımını ve uygulamasını üstlenmek, kendi işimizi kurma konusunda bizi cesaretlendirdi. Böyle kapsamlı bir işi başarınca artık maaşlı olarak bir başka ofiste çalışma fikrinden de uzaklaşmış olduk. Biz aslında üç ortak olarak kurduk nord mimarlık tasarım’ı. O zamanlar okulda asistanlık yapan arkadaşımız Can Görgülü de bizimleydi. Hepimiz dışarıdan işler alıyorduk ve bir ofis kurma artık bizim için bir ihtiyaç haline gelmişti. Bir de o zamanlar ürün tasarımına yoğunlaşan Burcu’nun eskizleri ve prototipleri de birikmeye başlamıştı. Bu ürünlerin bir an önce hayata geçmesini istiyorduk. Böylece bir araya gelip 2011 yılında nord mimarlık tasarım’ı kurmuş olduk. 

Burcu:  İlk ofisimiz Cihangir’deydi. Ürün tasarımı da yaptığımız için son kullanıcıya daha kolay ulaşabileceğimizi düşündüğümüz bir bölgeyi tercih etmiştik. Bu süreçte ürün tasarımı anlamında doğru yerlere ulaştık diyebilirim. Can’ın bizden ayrılmasıyla ikili ortaklığa devam ettik. Son olarak da Anadolu Yakası’nda yaşadığımız için trafik sorunu nedeniyle ofisi de Moda’ya taşıma kararı aldık. Yaklaşık 2 yıldır buradayız.

juvel aydınlatma/2012

Erkan: Tasarım ve üretim süreçlerinin yoğun olduğu bölgelerde olmak bizim için önemli. Bu sürekli birlikte iş yaptığımız kardeş ofislere yakın olmak anlamına geliyor. Böyle çalıştığımız birçok ofis var. Bir araya gelip mimarlık üzerine konuşmak hem ufuk açıcı oluyor, hem de birbirimizin yaptığı yeni projelerden haberdar oluyoruz. Ortak projeler yapıp birbirimize destek çıkıyoruz. Moda’da her zaman gittiğimiz bir restoran var. Öğlen saatlerinde bu restorana birçok mimar ya da tasarımcı geliyor. Bu bölgede mimar ve tasarımcı popülasyonunun yüksek olduğunu söyleyebiliriz. 
 


Ofisin Kurucuları İle...
Tasarım Ekibi ile...
Bu Haberi Sosyal Medyada Paylaşın
Yorumlar
Henüz yorum yapılmamış.
Bu İçeriğe Yorum Yazın
Ad Soyad
E-posta
Yorum
Kalan karakter :