"… Baran Bey'in 30 yıllık maketleri bile duruyor"

03 Aralık 2008TH & İDİL 25. Yıl Sergisi nasıl oluştu?

Aslında belgeleme çalışması olarak başlayan bu uğraş, sergiye dönüştü. Elimizdeki hiç bir şeyi atmadığımız için çok ciddi bir arşivimiz var. Gerçi Aslı, onların arşiv değil de ‘tasnif edilmemiş bir yığın' olduğunu söylüyor ama... (Gülüyor) Dokümanlarımızı, müzecilik kuralları içinde arşivleyemediğimiz bir gerçek. Buna vaktimiz olmuyor çünkü, ama üzerine tarihleri yazılmış olarak saklanan pek çok projemiz var. Bundan 25 yıl önce yaptığımız maketler, eskizler bile duruyor. 90'lı yıllarda bilgisayar ile çalışmaya başlayana kadar geçen 17-18 senelik arşiv elle çizimlerden oluşuyordu. Hatta Baran Bey'in bizden önceki çizimlerini de sayarsak 30 sene öncesinin çizimleri bile var. Çok sistematik bir yığın değil elbette, aradığınızı bulmak çok kolay olmasa da bir şekilde buluyorsunuz. (Gülüyor)

Tamer bunları bilgisayar ortamına aktarmaya karar verdi. Seçip tarayarak bilgisayar ortamına aktardığı projeleri photoshop'ta temizledi. Gerekli gördüğü projeleri başka işlemlerden geçirdi. Elindeki materyaller arttıkça, bir sergi açma fikri ortaya çıktı. Sergi konseptini Tamer belirledi, pano tasarımlarını da Evren (Başbuğ) yaptı. Sergi önce geçtiğimiz yıl İzmir'de açıldı, sonra Ankara'ya geldi. Adana'ya, Kayseri'ye, Bolu'ya gitti. Bu yıl mimarlık haftası etkinlikleri kapsamında tekrar İzmir'de sergilendi…

Sergide neler var?

Yaptığımız 300'e yakın tasarımın sadece 60 tanesi var sergide. Çünkü bilgisayar ortamına aktarmak da ciddi bir vakit alıyor. Sergideki maketler ilginç oldu: 25 sene önce yaptığımız yarışmanın çalışma maketi bile duruyor. Çalışma maketleri her zaman teslim maketinden daha iyidirler, çünkü çalışma maketini kendiniz için yaparsınız ve maketi yaparken tasarımı geliştirebilecek bir ruh katarsınız ona. Oranları denersiniz örneğin. Ama teslim maketlerinde, yani maketçiye yaptırılan maketlerde öyle olmaz. Örneğin bazen maket yaparken bakarsınız kat yüksekliği gözünüze az gelir, onun oranını daha yüksek koymak gerekiyordur, onu yükseltirsiniz. Sonra da projenize onu yansıtırsınız. Ama temizlenmiş, bitmiş makette öyle bir şansınız olmaz. Çalışma maketlerini daha çok severim ben. Tabii bizim çalışma maketlerinde malzeme farklılıkları vardı. Tamer onları sergi için tek renge boyattı ve hiç de fena olmadılar.


Hasan Özbay ile
Th & İdil Ankara çalışanları
Yarışma Projeleri
Bu Haberi Sosyal Medyada Paylaşın
Yorumlar
Henüz yorum yapılmamış.
Bu İçeriğe Yorum Yazın
Ad Soyad
E-posta
Yorum
Kalan karakter :