Arada derede canlandırılan bir boşluk: Passage 56

01 Mart 2013

Atelier d'architecture autogérée - aaa (Studio for self-managed architecture); kültürel, sosyal ve politik pratiklerin kentin dönüşüm süreci ile ilişkisi üzerine araştırmalar ve projeler geliştiren kolektif bir platform. Geliştirdiği kentsel mekanın, katılımcı ve kullanıcı odaklı çözümlerle kendi kendini idare edebilir hale gelmesi üzerine kafa yoran 'aaa', çeşitli işbirlikleriyle bunu mümkün kılmaya çalışıyor.
Bahsettiğim bu platform önderliğinde Paris'in doğusunda, 2006 yılında bir proje girişimi hazırlıklarını tamamladı ve kent "aralık"larını, arada derede kalmış boşlukları değerlendirmeye karar verdi. Böylelikle, Passage 56 projesi, kentsel bir açıklığın, kolektif olarak idare edilen bir alana dönüşme olanağını deneyimledi. İşbirliği içerisinde sürdürülen bu uygulamada; yerel yönetim, yerel kuruluşlar, halk ve eko-inşa konusunda eğitim programları düzenleyen kurumsal bir girişim yer aldı. 
İki yapı arasında kalan bir aralıkta uygulanan proje, kendiliğinden sosyal ve kültürel bir paralel eylem üretti; inşa süreci katılımcı ve uygulama odaklı aktivitelere dönüşerek tamamlandı. İşbirliği içerisinde bulunan taraflar, kullanıcılar ve katılımcılar kendi iletişim ve bilgi birikimleriyle bu dönüşüm sürecinde görev aldılar.Passage 56'nın ekolojik sorumluluk önceliğinde düzenlediği aktivitelere bahçecilik alanı eşlik ederken, kendi enerjisini üreten 'geri dönüşüm ve kompost labaratuarı', farklı disiplinlerden uzmanların etkileşimine zemin oluşturdu. Böylece bu küçük alanda, tasarım çalışmalarından çocuk ve gençlik faaliyetlerine, ikinci el ürün takasından mahallelinin buluşma ve rahatlama ihtiyacına kadar farklı kullanımlara imkan sağlanmış oldu.Berlin
Londra
Paris
Bu Haberi Sosyal Medyada Paylaşın
Yorumlar
Henüz yorum yapılmamış.
Bu İçeriğe Yorum Yazın
Ad Soyad
E-posta
Yorum
Kalan karakter :