Ahmet Misbah Demircan: "Bina, yıllarca pislik içindeydi. Şimdi itiraz edenler o halinden mutlu muydu?"

05 Mayıs 2011

Yüksekliği, derinliği, cephesi ile tartışmalara konu olan ve yerel yönetimlerden hükümete, STK'lardan kamu özerk kuruluşlarına hemen her kesimden iktidarın sorumluluk sahibi olduğu, ancak diğer yandan da hiçbir çevrenin tam sorumluluk ile donatılmadığı Demirören hikayesinde, mikrofon uzatılan aktörlerden bir diğeri de Beyoğlu Belediye Başkanı Ahmet Misbah Demircan'dı.


Görsel: Yaşar Adnan Adanalı / http://mutlukent.wordpress.com/

"Konunun muhatabı biz değiliz"

Radikal Gazetesi'nden Eyüp Can'a
ilettiği görüşünde, Demirören'in SİT alanı olduğunu ve Belediyenin belirleyici olmadığını ifade ediyordu: "Ruhsat vermek dışında bizim burayla hiçbir alakamız yok. Yenileme Kurulu tadilatı onayladıktan sonra biz ruhsat vermek zorundayız. Bu sorunun asıl muhatabı, kurul ve mal sahibi…"

Demircan, sözlerine şöyle devam ediyordu:

"Bildiğim kadarıyla o binanın eski restitüsyonunu buldular. Orada iki kat daha yüksek görünüyor. Bir de yanındaki binaları alıp genişledikleri için, çatı aralığı eğimini kullandılar. Dışarıdan baktığınızda aşırı görünen yükseklik, bu şekilde ortaya çıktı."

"Görüntü itibariyle beni de mutlu etmiyor"

Beyoğlu Belediye Başkanı diğer yandan da, röportajın gerçekleştirildiği tarihin bir gün ertesine, 27 Ekim 2010'a işaret ederek, kendileri tarafından da bir inceleme gerçekleştirileceğini dile getiriyordu.

Demircan, Can'ın "Beyoğlu Belediye Başkanı olarak bu durum sizi rahatsız etmiyor mu?" sorusunu ise şu şekilde yanıtlıyordu.

"Eğer ortada yasal sınırları aşan bir ilave varsa, elbette rahatsız oluruz. Ama Yenileme Kurulu onay vermiş. Görüntü itibariyle beni de mutlu etmiyor ama biz yasal olarak ne gerekiyorsa onu yaptık. Yarın da (27 Ekim 2010) arkadaşlarım gidip gereken incelemeyi yapacak."

"Ayrıca o bina, yıllarca pislik içindeydi. Şimdi itiraz edenler o halinden mutlu muydu? Beyoğlu'nda bugüne kadar 5 bine yakın binanın yenilenmesini biz sağladık. Vatandaşlar evlerine 500 milyon dolar harcadı. O binalarla ilgili en küçük bir eleştiri varsa hesap vermeye hazırım. Hepsiyle gurur duyuyorum. Ama bu binayla ilgili esas karar merci biz değiliz…"

"Taksim ile Galatasaray arasındaki izbelik ortadan kalkacak"

Demircan, Milliyet Gazetesi'nden Songül Hatısaru'ya 8 Kasım 2010'da verdiği röportajda ise, Emek Sineması projesinden de dem vurarak "Beyoğlu'na konforu getirmek"ten söz ediyordu. Demirören'i, Anadolu Pasajı, Serkil Doryan ve Afrika Han ile birlikte sıralayarak, ilgili dört yapının inşa edilmesi/yenilenmesi/dönüştürülmesinin "Taksim ile Galatasaray arasındaki izbeliği" ortadan kaldıracağını belirtiyordu.


Mahallenin "Yenisi" Demirören Kronolojisi
Projenin Eski Müellifi Han Tümertekin
Karar Vericilerden...
Demirören Raporları
STK'lardan Demirören Tepkileri
Bu Haberi Sosyal Medyada Paylaşın
Yorumlar
Henüz yorum yapılmamış.
Bu İçeriğe Yorum Yazın
Ad Soyad
E-posta
Yorum
Kalan karakter :