2004'ten Bugüne: Tüm Aktörleri ve Süreçleri ile Demirören AVM

05 Mayıs 2011
Radikal Gazetesi'nden Erkan Aktuğ'un Demirören AVM'ye ilişkin olarak başlattığı ve Ekim 2010'dan bu yana sürdürdüğü yazılı mücadele, pek çok tarafın ilgili uygulamaya yeniden bakış atmasını sağladığı gibi, yetkilileri de harekete geçirmişti.

Gazetenin yer verdiği ve kurul kararlarından derlenen Demirören kronolojisi de, projenin ilk olarak somutlaştığı 2004 yılından merak uyandırıcı derecede uzun süren uygulaması sırasında gerçekleşen karar değişikliklerine ve 2008 sonlarına rastlayan "ete kemiğe bürünme"sine, kararsızlıkta kararlılığın tarihçesini ortaya koyuyordu.

İlgili kronolojiyi, kendi notlarımız ile güncelleyerek ve genişleterek veriyoruz.

18 Ekim 2004
İlk Karar: Saçak Kotunda Olmalı

İstanbul 1 No'lu Koruma Kurulu, Demirören AVM binasının inşaatın yüksekliğinin, hemen yanı başındaki tescilli yapı Serkil Doryan'ın (Cercle d'Orient) saçak kotunda olabileceğine hükmetti ve uygulanacak projenin kurula getirilmesini istedi.16 Mart 2005

İlk Onay: Proje Uygundur


Koruma Kurulu, Beyoğlu Belediyesi'nin onayından geçen projenin uygun olduğu kararına vardı.

4 Ağustos 2005
İlk İtiraz: Demirören'in Tadilat Talebi


İnşaat sahibi Demirören Şirketler Grubu, kurula başvurarak uygulama projesinde tadilat istedi. Koruma kurulu belge yetersizliği nedeniyle tadilat projesini reddetti ve belgelere dayanılarak hazırlanan projenin getirilmesi halinde konuyu yeniden değerlendireceğine hükmetti.

14 Ağustos 2006
Han Tümertekin ve Harvardlı Öğrencilerin Proje Alanı


Yapının ilk müellifi Tümertekin, Mimarlar Tasarım olarak iki yıla yakın zamandır üzerinde çalıştıkları Demirören AVM projesini, Harvard'da verdiği proje dersi kapsamında da işledi.

6 Temmuz 2006
…Ve Zarar Gören Komşu Yapılar

Devam eden inşaattan zarar gören tescilli yapının müellifleri, 2 No'lu Koruma Kurulu'na başvurdu. Kurul, inşaatın 12 No'lu parseldeki tescilli taşınmaza yaptığı olumsuz etkinin ortadan kaldırılması için belediye ve inşaat sahibi tarafından önlem alınmasını istedi.


Mahallenin "Yenisi" Demirören Kronolojisi
Projenin Eski Müellifi Han Tümertekin
Karar Vericilerden...
Demirören Raporları
STK'lardan Demirören Tepkileri
Bu Haberi Sosyal Medyada Paylaşın
Yorumlar
Henüz yorum yapılmamış.
Bu İçeriğe Yorum Yazın
Ad Soyad
E-posta
Yorum
Kalan karakter :