Zorlu Center Performans Sanatları Merkezi Sonbaharda Açılıyor

mimarizm.com / 08 Mayıs 2013

Müzikallerin, Broadway ve West End'den sonraki yeni adresi Zorlu Center Performans Sanatları Merkezi kapılarını açmaya hazırlanıyor. Dünyaca ünlü şovların yanı sıra yerli ve yabancı gösterilere ev sahipliği yapacak olan merkez, teknolojik anlamda da dünyanın sayılı kültür sanat platformlarından biri olma iddiasını taşıyor.

Zorlu Gayrimenkul'ün Zincirlikuyu'da hayata geçirdiği; alışveriş merkezi, rezidanslar, ofisler ve Raffles İstanbul Zorlu Center Otel'i bünyesinde barındıran Zorlu Center'ın en önemli fonksiyonlarından olan Performans Sanatları Merkezi, bu sonbaharda kapılarını açmaya hazırlanıyor. Operatörlüğünü Broadway'in 101 yıllık şirketi Nederlander Worldwide Entertainment'ın üstlendiği ve toplamda 300 milyon dolara mal olan merkezle birlikte İstanbul, müzikallerin New York Broadway ve Londra West End'den sonraki yeni adresi olacak.

Toplam 50 bin metrekare kapalı alana sahip Zorlu Center Performans Sanatları Merkezi'nde, birbirinden farklı boyutlarda ve farklı kullanım amaçlarına sahip iki ana salon bulunuyor. Merkezin büyük salonu 'müzikal tiyatro' 2 bin 262 kişilik, küçük salonu 'drama tiyatrosu' ise 738 kişilik izleyici kapasiteye sahip. Yüksek teknolojik özelliklere sahip salonlar, müzikalden klasiğe, konserden baleye farklı etkinliklerin akustiğini ve ihtişamını yansıtabilecek şekilde tasarlandı.

Klasiklerle açılıyor; Cats, George Dalaras Kavafis Project, Ludovico Einaudi Ensemble...

İstanbul'un kültür sanat hayatına yeni bir soluk getirme iddiasıyla, dünyanın sayılı kültür ve sanat merkezleri arasında yer almaya hazırlanan Zorlu Center Performans Sanatları Merkezi, klasiklerle açılıyor. Merkezin açılışı, klasik ve deneysel müziğin yaşayan en büyük bestecilerinden, dünyaca ünlü piyanist Ludovico Einaudi'nin Türkiye'de vereceği ilk konseriyle yapılacak.

Merkezin diğer etkinlikleri de belli olmaya başladı. Dünyanın en çok bilinen ve sevilen müzikallerden Cats, Moskova Klasik Balesi'nden Fındıkkıran Balesi, Luis Bravo'nun dünyaca ünlü dans şovu Forever Tango, film müziklerinin duayen ismi Ennio Morricone'nin veda turnesi kapsamındaki konseri 2 Cellos, klasik müziğin en iyi eserlerini, günümüz teknolojisiyle buluşturarak görsel bir şölen eşliğinde yeniden yorumlayan Classical Spectacular, sirk sanatındaki yenileşmenin kalbinde duran Cirque Eloize, Yunan müziğinin en önemli elçisi George Dalaras tarafından hayata geçirilen ve İstanbul'da, Okan Bayülgen ile Sezen Aksu'nun katılımıyla sahnelenecek The Kavafis Project sanatseverlerin heyecanını zirveye taşıyacak.

Zorlu Center Performans Sanatları Merkezi'nde her yıl, farklı tarzlarda yerli ve yabancı sanatçı konserleri, bale ve dans gösterileri, aile şovları ve dinletilerden oluşan yaklaşık 400 performans izleyicisiyle buluşacak. Biletlerin mümkün olan en ekonomik fiyatlardan satışa çıkarılacağı merkezi ayda 80 bin yerli ve yabancı izleyicinin ziyaret etmesi bekleniyor. Ortadoğu, Türki Cumhuriyetler, Rusya bölgesi, Balkanlar gibi İstanbul'a yakın lokasyonlar başta olmak üzere turizm, iş, seyahat amaçlı gelecek yabancıların da programlarında Zorlu Center Performans Sanatları Merkezi'nin yer alması hedefleniyor.

Zorlu: İstanbul'da kültür sanat etkinlikleri için kullanılan mekânların yeterli olmadığını tespit ettik

Dünya standartlarında akustiğe sahip salonları bulunan Zorlu Center Performans Sanatları Merkezi'nin tanıtımı için basınla bir araya gelen Zorlu Gayrimenkul Yönetim Kurulu Üyesi Emre Zorlu, Zorlu Center ile İstanbul'un merkezinde yeni bir kent meydanı ve uluslararası çekim merkezi kurduklarını dile getirerek, aynı titiz çalışmanın Performans Sanatları Merkezi'nin yapılandırılmasında da gösterildiğini aktardı.


  Zorlu Center, genel görünüm

"Performans Sanatları Merkezi'nin operatörlüğü için dünyanın bu konuda en iyi ve köklü şirketlerden biri olan Nederlander'ı tercih etmemiz de bunun açık bir göstergesi. Zorlu Gayrimenkul olarak Avrupa'nın en iyi performans sanatları merkezlerinden birini İstanbul'un tam kalbinde inşa ediyoruz" diyen Emre Zorlu, sözlerini şöyle sürdürdü:

"Henüz proje aşamasındayken yaptığımız çalışmalarda, İstanbul'da kültür ve sanat etkinlikleri için kullanılacak mekânların yeterli olmadığını tespit ettik. Bu konuda en iyiyi sunma hedefimiz doğrultusunda da projemizde Performans Sanatları Merkezi'ne önemli bir yer ayırdık. Bu açıdan baktığımızda Performans Sanatları Merkezi, Zorlu Grubu'nun kültür sanat alanındaki sosyal sorumluluk anlayışının da önemli bir göstergesidir. Bu yatırımı Türkiye'ye bir armağan olarak görüyoruz."


Haberin devamı için ilerleyiniz >>>>>


İlişkili Haberler
Bu Haberi Sosyal Medyada Paylaşın
Yorumlar
Henüz yorum yapılmamış.
Bu İçeriğe Yorum Yazın
Ad Soyad
E-posta
Yorum
Kalan karakter :