Yeni Miami Sanat Müzesi Yüzünü Göle Dönüyor

Filiz YAVUZ / 25 Kasım 2009
Londra'nın simgesi haline gelen "Tate Modern"den sonra, geleneksel formları elden geçirerek yaklaşık yarım düzine sanat müzesi yapan Jacques Herzog ve Pierre de Meuron'un, Miami Sanat Müzesi'nin yeni binası için geliştirdikleri tasarım açıklandı. New York Times mimarlık eleştirmeni Nicolai Ouroussoff'a göre, tasarımın tartışma yaratması muhtemel.Miami Sanat Müzesi'nin yüzünü doğuda Biscayne Bay gölüne, güneyde ise yapımına gelecek yıl başlanacak olan kamusal bir parka dönmesi planlanıyor. Müze ayrıca Grimshaw Archtects'in yaptığı Bilim Müzesi'ni de içeren kültürel bir gelişimin parçası olacak.

Klasik ve modern ile güçlü bağları olan Miami Sanat Müzesi Ouroussoff'a göre Mies van der Rohe'un Ulusal Galerisi'nin ve Karl Friedrich Schinkel'in neo-Klasik Altes Müzesi'nin soyundan gelen bir sanat merkezi tasarımı.Büyük bir merdiven aracılığıyla göle bağlanması düşünülen yapı, daha küçük bir merdiven ile de parka bağlanacak. Genel olarak yerle bitişik olması beklenen tabanın, yerden birkaç metre yukarıda ince bir beton levha gibi tasarlanmış olması ilk etapta şaşkınlık yaratsa da lobinin, restoranın, oditoryumun ve galerilerin "bu ince beton levha" üzerinde yer aldığını öğrenmek insana keyif veriyor.

Ouroussoff, çok güvenliymiş izlenimi veren işlerin sanat dünyasından sert eleştiriler alabileceğini söylüyor. O"na göre Mimami Sanat Müzesi'nde tasarım, artık demode olan tarihsel formlarının taşması anlamına gelmiyor. Aksine tasarım tarihsel formları parçalara ayırıyor ve sonra, tamamen yeni bir şey yaratmak için onları tekrar bir araya getiriyor.

Haber, New York Times ve Miami Sanat Müzesi'nin resmi web sitesinden derlenmiştir.


İlişkili Haberler
Bu Haberi Sosyal Medyada Paylaşın
Yorumlar
Henüz yorum yapılmamış.
Bu İçeriğe Yorum Yazın
Ad Soyad
E-posta
Yorum
Kalan karakter :