Bu Ödül Genç Mimarların Yapılarını Uygulayacak

bustler.net / 01 Haziran 2009


Çin menşeli yeni ödül programı "Ordos Ödülü", kariyerinin ayrım noktasında olan genç mimarlara verilecek. Asya'nın ilk uluslararası mimarlık ödülü ve Çin'in ilk uluslararası ödül programı olan "Ordos Prize"ın ilk sahibi, aralarında Rem Koolhaas ve Qingyun Ma'nın da bulunduğu prestijli jürinin tavsiyeleri sonucunda belirlenecek ve 20 Ağustos'ta açıklanacak. Ve ödül sahibinin bir yapısı ödül kapsamında uygulanacak.

Orta Moğolistan'da konumlanan yeni bir kent, Ordos'dan ismini alan yeni Çin menşeli mimarlık ödülü programı "Ordos Prize", Asya'dan çıkan ilk uluslararası mimarlık ödülü ve Çin'in ilk uluslararası ödülü. Gelenekselleşmesi hedeflenen Ordos Ödülü, her yıl kariyerinin dönüm noktasındaki genç bir mimara verilecek ve mimarın bir yapısı Ordos'da inşa edilecek.

Uluslararası ün sahibi çok sayıda mimarın jüride ya da aday gösterme komitesinde yer alarak katkıda bulunacağı Ordos Ödülü'nün bu seneki jüri başkanı ise Rem Koolhaas. "Bir mimarı önemli projeleri veya bir çalışma disiplini içinden değerlendiren diğer büyük ödül programlarından farklı olarak Ordos Ödülü, umut vadeden genç yetenekleri onurlandıran bir ilk" diyen Koolhaas, Ordos Ödülü sahiplerinin gelecek neslin en büyük mimarlarını ortaya koyacağını dile getiriyor.

Ordos Ödülü'nün bir diğer özelliği de ödül sahibi genç mimarın bir yapısının program dahilinde gerçekleştirilecek olması... Ordos'un "kültür ve endüstri bölgesi"nde uygulanacak olan yapı, Moğolistan coğrafyasının sanat sahnesine katkıda bulunacak. Yapı, Jiang Yuan Kültür ve Endüstri Geliştirme Şirketi tarafından uygulanacak. Şirket daha önce Herzog & de Meuron ile bir araya gelerek söz konusu bölgede gerçekleştirilmek üzere 100 konutluk bir "yaratıcı endüstri parkı" projesi ortaya koymuş ve 27 ülkeden 100 genç mimarlık ofisi bu proje kapsamında davet edilmişti.Ordos Ödülü sahibine 20 bin Dolarlık para ödülü, Amerika ile Asya'da işlerinin sergilenmesi gibi fırsatlar da sunacak. Kazanan mimar ayrıca biri Çin'de diğeri ise Amerika ya da Avrupa'da olmak üzere iki üniversitenin mimarlık fakültesinde ders verecek.

Ordos Ödülü jürisi Çin hükümetinden yetkililerin ve jüri başkanı olarak Rem Koolhaas'ın yanı sıra Los Angeles'lı sanatçı Lauren Bon, Çinli felsefeci ve yazar Zhiyuan Cui, Montreal'den müzisyen Robbie Finkel ve Southern California Üniversitesi Mimarlık Fakültesi Dekanı Qingyun Ma gibi isimleri kapsıyor.

Geçtiğimiz 30 yılda Çin'in kalkınmasının global ölçekte kentsel planlama ve mimarlık üzerinde benzeri görülmemiş karşılaşmalar yarattığını ve Ordos Ödülü'nün bu soru ve sorunlarla yüzleşmek üzere ortaya çıktığını belirten Ma, ödülün "entelektüel titizlik ve formal mükemmelliği" merceğine alacağını ve hem teorik hem de pratik üretimlerin değerlendirileceğini dile getiriyor.

Ödül programının adaylarını önerecek komitede ise şu isimler yer alıyor: Ben van Berkel, Stefano Boeri, Liz Diller, Jacques Herzog, Thom Mayne, Pierre de Meuron, Enrique Norten, Kazuyo Sejima, Wang Shu ve Robert A. M. Stern.

Ordos Ödülü'nün sahibi 20 Ağustos'ta açıklanacak ve ödül Moğol tarzı bir tören ile sahibine takdim edilecek.
İlişkili Haberler
Bu Haberi Sosyal Medyada Paylaşın
Yorumlar
Henüz yorum yapılmamış.
Bu İçeriğe Yorum Yazın
Ad Soyad
E-posta
Yorum
Kalan karakter :