World Architecture Community'den Türkiye'ye Beş Ödül

mimarizm.com / 17 Haziran 2015

Tüm dünyadan mimari ve iç mimari projelerin yer aldığı paylaşım portali World Architecture Community'nin ondokuzuncu dönem ödül seçkisinde bu sene Türkiye'den 4M Mimarlık, Iglo Mimarlık, Motto Mimarlık, MS Başkent Mimarlık ve TeamFores Mimarlık'ın projeleri yer alıyor.


MS Başkent Mimarlık'ın GB Aktif Yaşam Merkezi projesi, Motto Mimarlık'ın TAF 90.Yıl Başkent Poligon Kompleksi ve TeamFores Mimarlık'ın Milas Atatük Spor Salonu projesi, WAC onur üyeleri tarafından ödüle layık görülürken, Iglo Mimarlık'ın  ICI Fabrika ve Yönetim Binası ve 4M Mimarlık'ın Erbil'de yer alan BC Prestige yapısı ise katılımcıların oylarıyla ödül alan projelerden olmuş.


MS Başkent Mimarlık - GB Aktif Yaşam Merkezi projesi


Projenin ana düşüncesi, mekanları değişik kotlara yerleştirmek. Projenin merkezinde ise açık kamusal bir yürüme alanı yer alıyor. Yarı-kamusal fuayeler de binayı ve kamusal alanı birbirine bağlıyor. Konsepti, Mogan gölü manzaralı teraslı odalar tamamlıyor.


Motto Mimarlık - TAF 90.Yıl Başkent Poligon Kompleksi


90. Yıl Poligon Kompleksi kapsamında ele alınan alanda, sportif fonksiyonların yanısıra sosyal, kültürel, ve ticari fonksiyonlar da üstlenerek, ziyaretçilerin gün boyu faydalanabileceği servisler sunacak bir program çözümleniyor. Yapı arsasının belirli olmaması, projenin kendisini "yer"e ait girdiler üzerinden kurgulamasını zorlaştırsa da, proje bu açığını kendi içinde özelleşmiş fonksiyon grupları ve yapısal kısıtları ile dengeliyor. Bu anlamda yapının mimari kurgusu, programın temel elemanları olan atış poligonlarından yola çıkıyor.


Iglo Mimarlık - ICI Fabrika ve Yönetim Binası


Iglo Architects tarafından Terzioğlu Holding için tasarlanan ve dünyanın çeşitli ülkelerinden tasarımcıların halı tasarımlarının üretileceği bir çeşit uluslararası halı tasarım merkezi olarak hizmet verecek olan ICI Fabrika ve Yönetim Binası'nda üretim ve ofis blokları birbirinden ayrılıyor. İki blok arasında, lobi ve sirkülasyon çekirdeklerinin yer aldığı galerili bir iç mekan tasarımıyla da üretim ve ofis bloklarına ışık alan ekstra cepheler kazandırılıyor.


TeamFores Mimarlık - Milas Atatük Spor Salonu


Proje, Milas'ta şehirlerarası spor müsabakalarına evsahipliği yapması öngörülen bir spor salonuyla, halkın spor yapabileceği ve sosyal ihtiyaçlarını karşılayacağı bir kamusal park alanını bünyesinde bir araya getiriyor. Bu iki fonksiyonu birleştirirken, güneşten korunabilmek, rüzgarı yönlendirerek kullanıcılara ulaştırmak, çevredeki otopark alanı ihtiyacına çözüm aramak projenin ana çıkış noktaları oluyor.


4M Mimarlık - BC Prestige


Erbil kentinde karma kullanımlı bir yapı olarak tasarlanan proje, çevrenin mütevazi konut dokusuna bilerek ve isteyerek meydan okuyor ancak aynı zamanda dışa dönük formu ve harekeli kurgusuyla şehre bir dinamizm kazandırmayı amaçlıyor. Ana tasarım kriteri ise projenin dışa dönük bir şekilde gelişerek çevresindeki tarihi dokuyla ve yaşamla birlikte var olabilmesi olarak belirleniyor.


İlişkili Haberler
Bu Haberi Sosyal Medyada Paylaşın
Yorumlar
Henüz yorum yapılmamış.
Bu İçeriğe Yorum Yazın
Ad Soyad
E-posta
Yorum
Kalan karakter :