Ve Elbette Yine: Mimarlığın 2008'deki 'En İyi On'u

E. Seda KAYIM / 24 Aralık 2008
Söz konusu yılbaşı olunca okuyana ama muhtemelen daha çok yazana keyif veren bir mevzu bu "2008'in en iyileri"... İnsanın içini burkan bir klişelik ile hızlı tüketilebilir eğlencelik olmak arasında gidip gelebilen bu başlığı, belki ancak bir takım 'ikinci festival'ler kadar gelenekselleştirerek 'yılın en iyi binaları'na dönüştürmek de yine elbette yazarın kararı.

The New Yorker'dan Paul Goldberger tam olarak ta böyle düşünmüş olmalı ki, 2008 mimarlığının ‘En İyi On'unu seçmiş. Bunu müteakiben bir takım tespitlerde de bulunmayı ihmal etmemiş:

"Mimarlık tarihi muhtemelen 2008'i hak ettiğinden daha nazikçe ele alacak; sebebi de en azından üzerine konuşulacak bir ‘mimarlığın' olması... Her halükarda geçtiğimiz 12 ayda inşa edilen yapıların hepsi, bir şeyler inşa etmeyi karşılayabileceğimizi düşündüğümüz bir dönemin yadigarları. (...) Şimdilik Dow Jones'un hala 12 binlerde olduğu ve eğlencenin sonsuza dek süreceğini düşündüğümüz o antik dönemde başlamış projelere bakalım ve keyfini çıkaralım."Çin'dekiler: Herzog & de Meuron'un olağanüstü Olimpik Stadyumu, Foster'ın Pekin Havalimanı ve Rem Koolhaas ile Ole Scheeren'in CCTV Yönetim Binası.

Pekin için, elbette, Dow Jones'un ne durumda olduğunun bir önemi yoktu. Ne de olsa Çin hükümetinin dünyanın mimarlıktaki en büyük lideri olma kararı başka şeylere bağlıydı – ucuz işçilik de buna dahil. 2008 Olimpiyatları sırasında dünya, Çin'in ulusalcılığını bir kenara koyması, dünyanın en iyi mimarlarını tutması ve onların kendi evlerinde yapamayacakları şeyleri yapmalarına izin vermesinin meyvelerini gördü. Böylelikle bize yılın en mükemmel iki yapısı kazandırıldı: Herzog & de Meuron'un olağanüstü Olimpik Stadyumu – diğer bilinen adıyla ‘Kuş Kafesi' ile yalnızca dünyadaki herhangi bir havalimanından daha büyük olmakla kalmayıp; daha güzel, daha mantıklı çözülmüş ve daha hızlı inşa edilmiş olan Foster and Partners'ın Pekin Havalimanı.

Öte yandan OMA'dan Rem Koolhaas ile Ole Scheeren'in Çin televizyon ağı CCTV için tasarladığı yönetim binası - benim strüktürel gösterişçiliğin yüksekten atan bir örneği olacağına inandığım yapı, strüktürel gösterişçiliğin ilgi çekici ve heyecan verici bir örneği haline geldi.


İlişkili Haberler
Bu Haberi Sosyal Medyada Paylaşın
Yorumlar
Henüz yorum yapılmamış.
Bu İçeriğe Yorum Yazın
Ad Soyad
E-posta
Yorum
Kalan karakter :