Venedik Bienali 12. Uluslararası Mimarlık Sergisi, "İnsanları Mimarlıkta Buluşturacak"

E. Seda KAYIM / 29 Ocak 2010
Kazuyo Sejima. Vogue için Annie
Leibowitz'in objektifinden.
Avrupa'yı fethetmeye oldukça kararlı görünen SANAA ekibinin Kazuyo Sejima'sı, geçtiğimiz Eylül ayında Venedik Bienali 12. Uluslararası Mimarlık Sergisi'nin direktörlüğüne getirildiğinin açıklanmasının ardından ilk icraatını duyurdu. Sejima tarafından sergi için seçilen başlık, "İnsanlar mimarlıkta buluşur", 22 Ocak'ta Venedik'te düzenlenen bir basın toplantısında kamuoyu ile paylaşıldı.

Sejima yaptığı açıklamada, "Mimarlık, 21'inci yüzyılın yeni değerlerini ve yeni yaşam stillerini açıklığa kavuşturabilir mi?" sorusu ile yola çıktığını belirtti. Mimarlık Sergisi'nin mimarlığın yeni yaşam şekillerini nasıl ifade ettiğini algılamak ve farklı değerler ile yaklaşımların ortaya çıkardığı bir mimarlığı anlamak üzerine olacağını dile getirdi. Sejima "Bu sergi yolu ile toplumumuzun nereye gittiğini hissedebilirsek, çok mutlu olacağım" diye ekledi.

Toplantıda serginin yeni kurgusu hakkında da ipuçları veren Sejima, her mimar ya da her tema için bağımsız mekanlar olacağını ve böylelikle katılımcılara bir anlamda kendilerinin küratörü olma şansı tanınacağını müjdeledi. Sejima, şunları ekledi:

"Katılımcılar kendi mekanlarını tasarlayacak ve ziyaretçinin hem fiziksel hem de bağlamsal olarak deneyimini göz önüne alan sunumlar yapacaklar. Sergi, bir dizi obje değil bir dizi mekan sunacak."

Venedik 12. Uluslararası Mimarlık Sergisi'nin 35 yıllık tarihindeki ilk kadın küratör olan Kazuyo Sejima, aynı zamanda bienal yönetiminin on senenin ardından mimarlar ile güven ilişkisini tazelediği isim olarak gösteriliyor. Çünkü Sejima, 2000 yılında serginin direktörlüğüne getirilen Massimiliano Fuksas'tan bu yana aynı koltuğa oturan ilk mimar ünvanına da sahip.

Venedik Bienali Başkanı Paolo Barata, Mimarlık Sergisi'nin SANAA'dan Sejima'ya emanet edilmesi ile ilgili olarak şunları ifade ediyor:

"Yeni direktör tercihimiz, üçüncü milenyumun en yetkin ve başarılı temsilcilerinden biri yönünde oldu. (…) Onların olağanüstü yaratım kalitesi, mimarlığın gelişiminde yeni bir tür açıklık ve optimizm hissiyatı vaat ediyor. Böylelikle de bize, teknoloji ve iletişim arasındaki ilişkinin tıkalı olmadığını, aksine hayat dolu ve yaşamsal olduğunu kanıtlıyor.

12. Uluslararası Mimarlık Sergisi, 29 Ağustos – 21 Kasım 2010 tarihleri arasında 54 ülkenin katılımı ile gerçekleştirilecek. Bienalin kült mekanları Giardini ve Arsenal'in haricinde Venedik'in çeşitli farklı mekanlarına da dağılacak olan sergi, on ikinci ayağında yeniliklere de imza atacak. Bunlardan ilki olan "Mimarlık Cumartesileri" başlıklı toplantılar, bir dizi haftalık tartışma, performans ve sunuma sahne olacak. Ayrıca söz konusu buluşmaların her biri, Sejima ile başlayarak serginin önceki küratörleri tarafından yönetilecek.

Mimarlık Sergisi'nin 2010 için bir diğer atağı ise üniversitelere yönelik olacak. İtalya ve Avrupa'dan okullar ile işbirliğine gidilerek mimarlık, mühendislik, tasarım, iletişim ve sosyoloji dallarından öğrencilerin Bienal mekanlarını ziyaret ederek mimarlık ile tanışmaları hedeflenen bu üniversite projesi kapsamında, turlar ve forumlar araclığı ile öğrencilere kredi kazandırılması da hedefleniyor.
İlişkili Haberler
Bu Haberi Sosyal Medyada Paylaşın
Yorumlar
Henüz yorum yapılmamış.
Bu İçeriğe Yorum Yazın
Ad Soyad
E-posta
Yorum
Kalan karakter :