"Pritzker" Bir Kez Daha, Hem de Aynı Anda İki Japon Mimara...

mimarizm.com / 29 Mart 2010


Dünyanın en prestijli mimarlık ödülü olarak gösterilebilecek Pritzker Ödülü'nün 2010 yılındaki sahibi açıklandı. Hyatt Vakfı tarafından 1979'dan bu yana dağıtılan Pritzker'in 34. sahibi, Kazuyo Sejima ve Ryue Nishizawa'nın kuruculuğundaki Japon mimarlık pratiği SANAA oldu.

Bugün (29 Mart 2010) Hyatt Vakfı Başkanı Thomas J. Pritzker tarafından yapılan açıklamada, ödül tarihinde üçüncü kez iki mimarın bir arada ödüllendirildiğine değinildi. "İlk kez 1998'de Brezilya'dan Oscar Niemeyer ve Amerikalı Gordon Bunschaft birlikte onurlandırılmıştı. Ardından ikinci kez 2001'de İsviçreli bir ofisin ortakları olan Jacques Herzog ve Pierre de Meuron bir arada seçilmişlerdi" diyen Pritzker, ödülün 30 yıllık geçmişinde üç kez Japon mimarlara layık görüldüğünü de hatırlattı. 1987'de Kenzo Tange'nin, 1933'te Fumuhiko Maki'nin ve 1995'te Tadao Ando'nun sahibi olduğu Pritzker Ödülü, SANAA'nın onurlandırılması ile dördüncü ve beşinci Japon sahibine kavuşmuş oldu.Pritzker seçici kurulu başkanı Lord Palumbo tarafından jüri değerlendirme metninden yapılan alıntı da ise, SANAA'ya ilişkin olarak şu tanımlamalara yer verildi:

"Aynı anda hassas ve güçlü, net ve akışkan, abartılı veya aleni biçimde kurnaz olmayan fakat ustaca bir mimarlık ortaya koydukları için, barındırdığı faaliyetler ve bağlamları ile başarılı bir şekilde entegre olabilen, bir doluluk ve deneysel zenginlik gösteren yapılar ürettikleri için, özgün ve ilham verici bir ortaklık süreci ile hayat bulan müstesna bir mimarlık dili oluşturdukları için […]Kazuyo Sejima ve Ryue Nishizawa, 2010 yılı Pritzker Ödülü'nün sahibi olmuşlardır."

Pritzker Mimarlık Ödülü her sene; yetenek, vizyon ve mesleğe adanmışlığın bir bileşimi olan yapı üretim faaliyetleri ortaya koyan, hayattaki mimarlara veriliyor. Hyatt Vakfı tarafından "bir sanat dalı olarak mimarlık aracılığı ile insanlığa ve yapılı çevreye önemli katkıları bulunan" isimlere verilen Pritzker Ödülü, meşhur bronz Pritzker madalyasının dışında 100 bin Amerikan Doları değerindeki nakit para ödülünü de kapsıyor. SANAA ekibine bu ödüller, 17 Mayıs'ta New York'taki tarihi Ellis Adası'nda gerçekleştirilecek bir tören ile takdim edilecek.
İlişkili Haberler
Bu Haberi Sosyal Medyada Paylaşın
Yorumlar
Henüz yorum yapılmamış.
Bu İçeriğe Yorum Yazın
Ad Soyad
E-posta
Yorum
Kalan karakter :