VÇMD'nin "Kültür Yapıları" Yayımlandı

mimarizm.com / 26 Mart 2015

VitrA Çağdaş Mimarlık Dizisi'nin dördüncü kitabı "Kültür Yapıları" yayımlandı.Farklı yapı türlerini eksen alarak, Türkiye çağdaş mimarlık ortamını belgelemeyi, tartışmayı ve yeni çalışmalar için zemin oluşturmayı hedefleyen VitrA Çağdaş Mimarlık Dizisi, her yıl konu özelinde sergi, panel, öğrenci atölyeleri, gezi gibi farklı etkinliklerle zenginleştirilerek tüm yıla yayılıyor.

VitrA ve Türk Serbest Mimarlar Derneği'nin 4 yıl önce başlattığı "VitrA Çağdaş Mimarlık Dizisi" kapsamında yayınlanan "Kültür Yapıları" başlıklı dördüncü kitap, kültür yapıları için tasarlanmış mimari projelerin dikkat çeken örneklerini bir araya getiriyor.

Kitapta, Türkiye'de 2000 yılından sonra üretilen müze, konser salonu, sergi mekânı, sinema ve tiyatro gibi kültürle doğrudan ilişkili yapılardan oluşan, 49 projelik bir seçki yer alıyor. Kültür üretiminin vücut bulduğu yapıların dikkat çeken örneklerini bir araya getiren kitap, çağdaş mimarlıktaki dönüşümleri gündeme taşıyarak ve farkındalık yaratarak, geleceğe dair bir sorgulama ortamı sunuyor.

Türkiye'de çağdaş mimarlık alanında kaynak ve bellek oluşturmayı amaçlayan kitabın editörlüğünü Banu Binat ve Neslihan Şık yapıyor. Kitapta, her proje için kendi mimarının yorumunun yanı sıra, tüm projeler için N. Müge Cengizkan'ın değerlendirmeleri yer alıyor. Kitapta ayrıca, Saffet Bekiroğlu'nun yazısıyla birlikte, Levent Çalıkoğlu ve Vasıf Kortun ile yapılan söyleşiler ve Uğur Tanyeli'nin arka kapak yazısı bulunuyor.


VitrA Çağdaş Mimarlık Dizisi Kültür Yapıları

Editör: Banu Binat, Neslihan Şık
Yardımcı Editör: Neslihan İmamoğlu
Eleştirmen: N. Müge Cengizkan
Sanat Yönetmeni: Erkan Nazlı
Tasarım: Zekiye Nazlı
Grafik Uygulama: Kenan Öztürk
Düzelti: Bahar Siber
Çeviri: Didem Özdel
Çeviri Düzelti: Garrett Hubing
Proje Ortakları: VitrA ve Türk Serbest Mimarlar Derneği
Seçici Kurul: Banu Binat, N. Müge Cengizkan, İlhan Selim Kural
Danışma Grubu: Banu Binat, Prof.Dr. Celal Abdi Güzer, Yeşim Hatırlı, Erkut Şahinbaş, Selin Uysal


Türkçe ve İngilizce olarak hazırlanan kitap, VitrACagdasMimarlikDizisi.com adresinden pdf formatında temin edilebilir.

Satın almak için tıklayınız.


İlişkili Haberler
Bu Haberi Sosyal Medyada Paylaşın
Yorumlar
Henüz yorum yapılmamış.
Bu İçeriğe Yorum Yazın
Ad Soyad
E-posta
Yorum
Kalan karakter :