Uluslararası Mimarlık Bienali - IABA'da Geri Sayım Başladı

mimarizm.com / 11 Ekim 2011

Mimarlar Odası Antalya Şubesi, dünyaca ünlü turizm kentlerinde düzenlenen mimarlık bienallerinin bir örneğini, 2023 yılında düzenlenecek Dünya Mimarlık Kongresi'ne hazırlık olarak iki yılda bir Antalya'da gerçekleştirmeyi planlıyor. 'IABA – Uluslararası Mimarlık Bienali' etkinliklerin ilki, 26-29 Ekim 2011 tarihleri arasında Antalya'da yapılacak.

Her üç yılda bir yapılan UIA Dünya Mimarlık Kongresi'nin, 2023 yılında Antalya'da yapılması için 2008 yılından bu yana çalışmalarını yoğun bir şekilde sürdüren Mimarlar Odası Antalya Şubesi Yönetim Kurulu; ekoloji, kültür, turizm ve kent konularında her yıl uluslararası sempozyumlar düzenlemeyi hedefliyor.

Mimarlar Odası Antalya Şubesi, Venedik gibi dünyaca ünlü turizm kentlerinde düzenlenen mimarlık bienallerinin bir örneğini 2023'e hazırlık olarak iki yılda bir Antalya'da gerçekleştirmeyi planlıyor. Ulusal ağırlıkta uluslararası katılıma açık 'IABA – Uluslararası Mimarlık Bienali'nin ilki, 26-29 Ekim 2011 tarihleri arasında Antalya'da düzenlenecek.

IABA 2011 Başkanı Prof. Dr. Zekai Görgülü, ANTMİMOD (Mimarlar Odası Antalya Şube Başkanı) Başkanı Mehmet Osman Aydın, IABA 2011 Küratörü Prof. Dr. Tülin Görgülü 'nün katılımılarıyla, bugün (11 Ekim 2011) The Marmara Pera otelde düzenlenen tanıtım toplantısında; Antalya'nın UIA 2023 Kongresi adaylığı, projenin Antalya'ya ve ülkemize katkıları ve önümüzdeki günlerde Antalya'da düzenlenecek bienal programının detayları aktarıldı.


Caz konseri ile başlayacak, uluslararası sergiler ve yarışmalarla zenginleşecek

IABA – Uluslararası Mimarlık Bienali, 26 Ekim'de Kürşat Başar, Burçin Büke ve Güvenç Üstündağ'ın vereceği caz konseri ile başlayacak.

Bienal kapsamında çok sayıda ulusal ve uluslararası sergi görülebilecek:

- "Tarihi Kentler Birliği Ödülleri ve Sergisi"
- "Anadolu'da Mimarlık"
- "Çizgi ile Düşünmek / Çizgide Düşünmek"
- "Koleksiyon / TSMD Mimarları Ağırlıyor"
- "Kültür ve Eğitim Yapıları" 
- "Türkiye Mimarlık Haritası" 
- "Uluslararası Genç Mimarlar Bienali 'Leonardo Ödülleri' Kazananları 2005-2009 – Belarus / Minsk"
- "Kıbrıs'ta Mimarlık"

Bienale paralel olarak düzenlenen ulusal ve uluslararası yarışmalar ise şöyle sıralanıyor: 

- "Antalya Kepez Belediyesi Kongre ve Sergileme Merkezi Ulusal Mimari Proje Yarışması"
- "Antalya Kaleiçi Yönlendirme Tabelaları Ulusal Tasarım Yarışması"
- "Ulusal Karikatür Yarışması"


IABA – Uluslararası Mimarlık Bienali'nde neler olacak?

- Bu yıl 6'ncısı düzenlenecek olan "Uluslararası Genç Mimarlar Buluşması"nda, Uluslararası Genç Mimarlar Fikir Projesi Ödülleri'nin yarışma sonuçları ve proje değerlendirmeleri sergisi gerçekleştirilecek.

- Etkinlik kapsamında "Ekümenepolis-Ucu Olmayan Şehir" ve "Öteki Kasaba-The Other Town" adlı filmler izleyicilerin beğenisine sunulacak. Her iki film de sinema, mimarlık ve kent kesişimleri ile ilgili sorguları izleyicilere aktaracak.

- Bienal'in, aynı tarihlerde Antalya'da gerçekleştirilecek olan YAPEX Antalya Yapı Fuarı ile ortaklaşa yapacağı programlarla katılımcıların birlikteliğinin sağlanması da hedefleniyor.

- ATSO Antalya Sanayi Ticaret Odası işbirliğinde, Kaleiçi ve çevresindeki 9 farklı bölgede, 14 yürütücü öğretim elemanı ve 60 öğrenci ile yapılacak atölye çalışmasına  Türkiye'nin çeşitli üniversiteleri ile Amerika, İspanya ve Almanya gibi ülkelerden gelen akademisyenler de katılacak. Atölye sonucunda ortaya çıkan ürünler, Bienal süresince ve sonrasında Antalyalılar ile paylaşılacak.

- Bienal programında, Antalya halkını mimarlık, tasarım ve sanatla birleştirecek olan davetli projeler de bulunuyor. Bienalde tanıtılacak olan projelerin tüm dokümanları ve sonuçları kamuoyuna açıklanacak.

- Bienal kapsamındaki diğer bir çalışma ise "Deneysel Mimarlık İşleri" adı altında devam eden projeler. Dokuma, Kaleiçi, Cumhuriyet Meydanı ve Yat Limanı gibi alanlara özel olarak tasarlanan ve isteğe bağlı olarak kent heykeli niteliğinde Antalya halkına hizmet etmesi planlanan bu çalışmalar, 13 adet farklı grubun tasarladığı 13 farklı projeden oluşuyor. Bienal'de deneysel mimarlık paralelinde çalışan davetli mimarlar, ulusal ve uluslararası pek çok yarışmaya katılarak ödül almış, uluslararası bienallerde işleri sergilenmiş tasarımcılardan oluşuyor.

Bienal'in güncel programına ulaşmak için tıklayınız.


İlişkili Haberler
Bu Haberi Sosyal Medyada Paylaşın
Yorumlar
Henüz yorum yapılmamış.
Bu İçeriğe Yorum Yazın
Ad Soyad
E-posta
Yorum
Kalan karakter :