"Kesişmeler" Temalı Antalya Mimarlık Bienali

mimarizm.com / 03 Haziran 2011
"Kesişmeler" Temalı Antalya Mimarlık Bienali

Mimarlar Odası Antalya Şubesi önderliğinde, tüm Mimarlar Odaları'nın desteğine açık olarak, 26-29 Ekim 2011 tarihlerinde Antalya'da düzenlenecek olan  "Mimarlık Bienali"; farklı kültür ve sanat alanlarının, toplumun mimarlık ile birlikteliğinin öneminin bir kez daha vurgulayarak, ülkemizdeki mimarların ve mimarlık bölümleri öğrencilerinin çalışmalarını ve üretimlerini, Antalya kentinin farklı mekanlarında, birbirleri ve Antalyalı ziyaretçilerle buluşturmayı amaçlıyor.

Yerelin, küreselin, kültürün, ekonominin, toplumun, sosyal hayatın çok yönlü dinamikleri; kendilerine ait izlerin mekan üzerinden takip edilebileceği "kesişme durumları" yaratır. Bu bağlamda gerek mimarlığın doğasında var olan, gerekse Türkiye ve Antalya'nın dinamik yapısından kaynaklanan "kesişmelerin" özellikle mekân üzerinden okunma potansiyeli, bu ilk Mimarlık Bienali'nin temasının "Kesişmeler" olarak belirlenmesine neden oluyor.

Yaşamın  sahnesi  olan "mekân" mimarlığın da temel nesnesidir. Bu yüzden, yaşama dair her konu dolaylı ya da dolaysız mekânla ilişkilenirken, mimarlık tüm bu konuların "kesişim" alanında yükselen zengin bir içeriğe sahiptir. Diğer yandan mekânın, nesnel gerçeklikle, sınırları soyutlaşıp muğlaklaşan bir dünya arasında farklı içerik ve ölçeklerdeki varoluşu, mimarlık disiplininin doğasından kaynaklanan dinamik yapıya yeni boyutlar kazandırır. Bilgi alanlarının birbirine karıştığı, sınırların belirsizleştiği bu "kaotik" yapıyı okunaklı kılabilecek olan, her bir gerçeklik ve olgunun birer "kesişme" durumu olarak anlaşılabilmesidir.

Türkiye; genç nüfusu, stratejik konumu, Avrupa ve Asya'nın buluştuğu kesişme bölgesi olması nedeniyle mimarlık alanında kesişim kavramının olağanüstü biçimlerde ortaya çıktığı kentsel ve kırsal örnekleri bünyesinde barındırır. Antalya da benzer bir biçimde artan nüfusu, çeşitlenen kültürü, hızla değişen fiziksel çevresiyle mimarlığa ve mekâna dair kesişmelerin çeşitli varoluşlarına sınırsız bir değerlendirme ve okuma potansiyeli sunuyor. Dolayısıyla "kesişmeler" teması ile çeşitli sosyal yaşam ve kültürlerin birbirleri ile iletişimlerini, bu iletişim ve beraber yaşama isteğinin mimariye, diğer sanat ve tasarım alanlarına olan etkilerinin ortaya çıkardığı eserler ile geniş bir tartışma ortamının oluşacağı öngörülüyor. Bienaldeki programlarda da bu doğrultuda toplumun çok kültürlülük, sosyal yapı, ekonomik yapı, gelenek ve göreneklerimizin, insanların dil ve din farklılıklarının mimariye etkileri incelenecek ve diğer sanat dallarından yansımalarının tartışılacağı ortamlar oluşturması amaçlanıyor. 

26-29 Ekim tarihlerinde Türkiye'nin ilk Mimarlık Bienali'ni düzenleyecek Antalya, bu bienale gelecekte de ulusal ve uluslararası düzeyde ev sahipliği yapma isteğinde... Antalya'nın uluslararası  platformlarda da tanınırlığı , bu ölçekteki deneyimleri, birikimleri ve olanakları ile pek çok organizasyonu gerçekleştirmesi, Türkiye'de düzenlenecek uluslararası bir bienale de hazır olduğunun bir göstergesidir. 2023 yılı için de UIA toplantılarının adayı olmuş Antalya, bu organizasyonu ve benzerlerini de başarı ile hayata geçirmesi bekleniyor.

Antalya'nın seçkin ve tarihi mekanlarında düzenlenecek olan öğrenci ve mimarlar için workshoplar, yarışmalar, sergiler, konferans ve konserler gibi çok çeşitli etkinlikler ve programın geri kalanı hakkında bilgi almak için lütfen tıklayınız...


İlişkili Haberler
Bu Haberi Sosyal Medyada Paylaşın
Yorumlar
Henüz yorum yapılmamış.
Bu İçeriğe Yorum Yazın
Ad Soyad
E-posta
Yorum
Kalan karakter :