DP+Güzey'den Çok İşlevli İş Merkezi 'President Plaza'

mimarizm.com / 21 Nisan 2015


Ortak kullanım alanlarının iç mimari tasarımı DP+Güzey Mimarlık tarafından gerçekleştirilen President Plaza - Kutuzovsky Çok İşlevli İş Merkezi 'nin inşaatı tamamlandı. DP+Güzey imzalı iç mekanlar, modüler tasarım kurgusunun hakim olduğu, geometrik formların minimal kullanımıyla elde edilen denge ile yapı içerisindeki özel yerini aldı.<


Moskova'nın önemli arterlerinden Kutuzovskiy Prospekt Caddesi üzerinde yer alan A+ ofis kompleksi President Plaza - Kutuzovsky Çok İşlevli İş Merkezi, DP+Güzey Mimarlık ve iç mimar Hakan Demirbaş yönetimindeki CREA+ işbirliğiyle hayata geçirildi. Moskova merkezli tasarım ofisi Speech tarafından tasarlanan ve uygulaması Rönesans İnşaat tarafından gerçekleştirilen kompleksin yakın bir zamanda işletmeye açılması planlanıyor.

Projenin uygulanacağı bina, iki yanındaki yüksek katlı yapının arasında bir geçiş öğesi olarak ele alındığından, cephe tasarımında dikdörtgen bazlı ve düzensiz formda modüler bir sistem kurgulanmış. DP+Güzey Mimarlık, tasarladığı farklı konsept projelerin birinde, yapı cephesinin tasarım kurgusunun ve malzeme detaylarının yeniden yorumlandığı bir yaklaşım kullanmış ve bu proje seçilerek uygulanmaya karar verilmiş. Böylece yapıdaki ortak alanların iç mekan tasarımı; yapı kabuğuna olan uygunluk, kullanılan zengin malzeme seçenekleri ve konsept detaylarını vurgulayan aydınlatma elemanları gibi parametrelerle, kompleks içerisinde tamamlayıcı bir öğe olarak ele alınmış.Proje kapsamında giriş holü, resepsiyon, kafeterya, asansör ve merdiven alanlarını içeren iç mimari tasarım, binanın ikinci katında yer alan ve sergileme fonksiyonuna uygun olarak tasarlanmış geniş fuayede düşünülen kalıcı bir Ara Güler Sergisi önerisiyle birlikte değerlendirilmiş.

President Plaza - Kutuzovsky Çok İşlevli İş Merkezi binasının cephesindeki paslanmaz metal ve mermer malzemeyi iç mekanlara da entegre eden DP+Güzey Mimarlık, metal malzemeyi kolonlarda ve kirişlerde kullanarak karakteristik ve güçlü bir etki oluşturmaya çabalamış. Giriş holünde yer alan ve atriuma kadar uzanan iki kolon ile bitimindeki kirişler metal çerçeveler halinde ele alınmış ve diğer kolonlar cepheye uygun olacak şekilde siyah mermerle kaplanmış.Mekan yüksekliğinin daha derin algılanabilmesi için zemin ve tavan düzlemlerinde bej rengin hakim olduğu yüzeyler kurgulanmış. Zeminde kullanılan siyah ve bej mermerler arasına pirinç derzler uygulanarak metalik etki kuvvetlendirilmiş. Böylece ortak mekanların genel algısı kontrast malzemeler ve farklı nitelikteki yüzeylerle hem etkili hem de bütüncül bir şekilde ön plana çıkarılmış ve bu etki aydınlatma elemanlarıyla desteklenmiş.

Aydınlatma tasarımı da DP+Güzey Mimarlık tarafından gerçekleştirilen mekanlarda, genel tavan aydınlatmaları ile atrium avizeleri, paslanmaz çerçeveler ve barisol gergi tavan sistemleri ile hazırlanmış.DP+Güzey Mimarlık ortakları Haldun Akçakoca ve Bora Tubay, President Plaza - Kutuzovsky Çok İşlevli İş Merkezi projesinin tasarım ve uygulama süreçlerini "Hem projede yer alan tüm ekiplerin hem de yatırımcının gösterdiği olağanüstü özen ve hassasiyet sayesinde, konsept tasarım ile uygulama sürecinin ardından ortaya çıkan sonuç karşılaştırıldığında, neredeyse birebir örtüşen oldukça tatmin edici ve şık bir sonuç ürünle karşılaştık" şeklinde yorumluyor.


DP + Güzey Mimarlık hakkında ayrıntılı bilgi için Çat Kapı söyleşimizi inceleyebilirsiniz.


İlişkili Haberler
Bu Haberi Sosyal Medyada Paylaşın
Yorumlar
Henüz yorum yapılmamış.
Bu İçeriğe Yorum Yazın
Ad Soyad
E-posta
Yorum
Kalan karakter :