Taksim Meydanı ‘Yayalaştırma’ Projesi Başladı

Aysun KOCA / 09 Kasım 2012

Taksim Meydanı Yayalaştırma projesinin uygulanmasına geçtiğimiz hafta fiilen başlandı. 240 gün sürecek projenin ilk etabı olanHarbiye-Tarlabaşı dalış tüneli için Divan Oteli'nin önünde iş makineleri kazıya başladı. Meydana çıkan ana yollardan birisi olan Cumhuriyet Caddesi trafiğe kapatıldı, toplu taşıma hatlarının güzergâhları değiştirildi.

4 Kasım akşamı ‘Taksim'i Seven Gelsin' çağrısı ile Taksim Dayanışması başta olmak üzere birçok sivil toplum kuruluşunun çağrıcısı olduğu oturma eylemi gerçekleşti.

Taksim Dayanışması çağrıcılığında oturma eylemi

Taksim Dayanışması, 5 Kasım'da Taksim'e çıkan yolların trafiğe kapatılacak olması nedeniyle, Taksim Meydanı'nda bir oturma eylemi çağrısında bulundu.

Çağrıda "Sadece İstanbul'un ve Türkiye'nin değil dünyanın da en önemli kamusal alanlarından biri olan Taksim Meydanı'nı yayalaştırma adı altında insansızlaştırmaya götüren ‘uygunsuz proje'nin uygulanması için kazmalar vurulmaya başlandı. Bölgenin elde kalmış tek yeşil alanı olan Gezi Parkı'nın yapılaşmaya açacak ‘ikinci uygunsuz proje'nin çalışmaları ise kapalı kapılar ardında sürdürülüyor" denildi.

"Tüketim ve yağma kültürünün çıkarları uğruna toplumsal belleğimizin izlerini taşıyan, hepimizin en önemli buluşma noktası Taksim Meydanı yok edilecek" denilen açıklamada, Gezi Parkı'nın artık bir şantiye alanı olduğuna dikkat çekildi.

Taksim Platformu sözcüsü Cem Tüzün projenin sonunda Taksim Meydanı'nın alacağı yeni hali, illüstrasyon çalışması ile basına anlattı. Tüzün, kadınların, çocukların, engellilerin taksiye, belediye otobüsüne, özel araçlara binebilmek için yeraltındaki dehlizlere inmek zorunda kalacaklarını söyledi.

‘Yayalaştırma' Projesi

Yaklaşık 1 yıl önce başbakanın bir basın toplantısı sırasında açıkladığı Taksim Projesi, hızlı bir şekilde belediye meclisi ve başkanlığın onayından geçirilmişti. 5 ay içinde ihalesi tamamlanan proje, II Numaralı Koruma Kurulu'nun 10 Ekim 2012 tarihli kararıyla fiilen başlatıldı.

Başbakanın "Biz bu ülkede çocuğuyla kadınıyla herkesin çok daha huzurlu Taksim Meydanı'na çıkabilmesinin adımını atıyoruz" diyerek başlattığı projeye itirazlar sürüyor.

Haberin devamı için lütfen ilerleyiniz >>>>>


İlişkili Haberler
Bu Haberi Sosyal Medyada Paylaşın
Yorumlar
Henüz yorum yapılmamış.
Bu İçeriğe Yorum Yazın
Ad Soyad
E-posta
Yorum
Kalan karakter :