İstanbulSMD Sordu: "Büyükşehir Belediye Başkanı Nerede?"

mimarizm.com / 03 Haziran 2013

İstanbul Serbest Mimarlar Derneği (İstanbulSMD) Başkanı Ersen Gürsel, yaptığı basın açıklamasında, Taksim Gezi Parkı'nda İstanbullularla güvenlik güçlerinin karşı karşıya gelmesinin,  belediyecilik, kent plancılığı ve kent yönetimi açısından çok vahim olduğunu söyledi ve sordu; "Büyükşehir Belediye Başkanı nerede?"

İstanbulSMD Başkanı Ersen Gürsel Taksim Gezi Parkı'ndaki düzenlemelerle ilgili olarak ağaçların sökülmesiyle başlayan direniş ve parkta yapılması planlananlarla ilgili olarak görüşlerini açıkladı. "Taksim Gezi'den sökülen her ağaç İstanbullu'ya ihanettir" başlığıyla servis edilen bültende Gürsel şunları söyledi:

"İstanbul'un elde kalan ender yeşil alanlarından İstanbul Gezi Parkı'nın rant yapılanmasına teslim edilmesi çok temel bir yanlıştır. İstanbullu'nun nefes alma alanlarından birini küçültmekle kalmıyor, aynı zamanda AVM olarak yapılanmaya açarak merkez trafiğini de artırıyorsunuz. Zaten çok sıkışmış durumda olan kentlerimizde boş olan her santimi tasarlayarak yeşillendirecek yerde mevcut yeşilleri sökme kararını insan aklı almıyor. Sökülen her ağaç İstanbullulara ihanettir."

Ersen Gürsel, Taksim Gezi Parkı'nın Cumhuriyet döneminde yapılmış ve kent kimliğini simgeleyen çok önemli bir kentsel mekân olduğunu ancak, İstanbul'a yönelik son uygulamaların kent tarihini ve kimliğini hiçe saydığını söyledi. Gürsel sözlerini söyle sürdürdü:

İstanbullular bu sürecin neresinde?

"Yapıldığı dönemde çağdaş bir düşünceyle kamu yararına oluşturulan bu parklar, şimdi yıkılarak yeniden, ticari amaçla değerlendirilmesi ve sözde eski bir yapıyı koruma amacıyla, aslında bir AVM oluşturulmasının çevrecilikle hiçbir ilgisi olamaz.

Her şey bir yana, karar alma sürecinde çarpıklıklar var. Bu kararlar alınırken Büyükşehir Belediye Başkanı nerede? Niye biz kente yönelik kararları Başbakan'dan duyuyoruz? İstanbullular bu sürecin neresinde?

Şu anda Taksim Gezi'de nöbet tutanlara protestocu diyemeyiz. Onlar kentlerine ve dolayısıyla yaşamlarına sahip çıkıyorlar. Dünyanın hiçbir demokratik ülkesinde parkını savunanların gazlandığını görmek mümkün değildir. İstanbul halkının yeşil alanını korumak amacıyla gerçekleştirdiği direniş sadece ve sadece saygı ile karşılanmalı. Bu davranış demokratik ülkelerde politikacıların saygıyla karşıladıkları bir davranıştır."

İstanbulSMD Başkanı Ersen Gürsel, Taksim Gezi Parkı uygulamalarının, İstanbul'a yönelik diğer tepeden inme plan kararlarından farklı olmadığını, İstanbul'un akciğeri olan yeşil alanlarını rant uğruna yapılaşmaya feda ettiğini söyledi.


İlişkili Haberler
Bu Haberi Sosyal Medyada Paylaşın
Yorumlar
Henüz yorum yapılmamış.
Bu İçeriğe Yorum Yazın
Ad Soyad
E-posta
Yorum
Kalan karakter :