Solar Dekatlon; Hem Aynı Yerde Hem de Değil...

E. Seda KAYIM / 04 Mart 2011


Geçtiğimiz ay katılımcılarını kızdıran, sponsorlarını ise endişelendiren "Solar Dekatlon nerede yapılacak?" tartışmaları, nihayete ulaştı. Uluslararası etkinliğin Washington D.C.'deki "geleneksel" mekanı National Mall'da, ancak bu kez ulusal parkın farklı bir noktasında gerçekleştirileceği kesinleşti.

Etkinliği organize eden Amerikan Enerji Departmanı ve bölgenin idari işlerini sağlayan İçişleri Departmanı tarafından yapılan açıklama ile 2011 Solar Dekatlon'un, Washington Anıtı ile Amerika Birleşik Devletleri Parlamentosu (U.S. Capitol) arasındaki lineer araziden bölgenin kuzeyine aktartılacağı kaydedildi. Organizasyon, National Mall'un devamını temsil eden ve Lincoln Anıtı'nın bir parçası olarak inşa edilen dikdörtgen planlı havuzu, yani "Reflecting Pool"u da kapsayan "West Potomac Park"a taşınmış olacak.Kararda, daha önce öne sürülen ve parkın "ekolojik dengesinin bozulduğu" yönündeki kaygı haricinde, Washington Anıtı ile Parlamento arasında kalan arazinin "parkın genelindeki yoğun kullanım ve talebi dengelemek" adına Solar Dekatlon'a mekanlık etmeyeceği vurgulandı.

Parkın, Lincoln ve Jefferson anıtları arasında kalan ve Potomac Nehri boyunca kuzeybatı aksında uzanan parçasına taşınacak olan Dekatlon, National Mall cazibesinden görece uzaklaştırılmış olacak.

Amerikan Enerji ve İçişleri Departmanlarının Solar Dekatlon'a atanan yeni arazi hakkındaki açıklamalarında, şu ifadelere yer verildi:

"Dünya klasmanında bir etkinlik olan Solar Dekatlon'un yeni ayağını, dünya klasmanında bir yerde gerçekleştiriyoruz. Yarışmayı National Mall'a ait bir bölgede tutmak, öğrencilerin tam olarak Washington'un rakımına, ısı ve nem koşullarına özel olarak ‘diktiği' mevcut konut tasarımları ile yola devam etmelerini mümkün kılacak. West Potomac de çok sayıda turistik çekim merkezine yakın bir alan ve binlerce ziyaretçiye temiz enerji çözümleri sunmak adına ideal bir sahne oluşturacak."


2009 Solar Dekatlon.

"Solar enerji, Başkan Obama'nın gelecek için yeni enerjiler üzerine kurulu vizyonunun anahtar bileşenlerinden biri ve Solar Dekatlon da böylesi bir geleceğin parçası… Öte yandan Amerikan'ın ‘ön bahçesi' olan National Mall'un yaşamını, uzun vadede sağlıklı kılmak gibi bir sorumluluk da yüklenmiş durumdayız. Sonuç olarak Solar Dekatlon'a ev sahipliği yapacak yere ilişkin güçlü bir alternatif bulmuş olmaktan memnuniyet duyuyoruz."

2011 Solar Dekatlon, 23 Eylül – 2 Ekim 2011 tarihleri arasında gerçekleştirilecek.
İlişkili Haberler
Bu Haberi Sosyal Medyada Paylaşın
Yorumlar
Henüz yorum yapılmamış.
Bu İçeriğe Yorum Yazın
Ad Soyad
E-posta
Yorum
Kalan karakter :