Solar Dekatlon "Evsiz" mi Kalacak?

E. Seda KAYIM / 08 Şubat 2011


Solar Dekatlon'un yeni yeri açıklandı. İlgili haber için lütfen tıklayınız.

Her iki yılda bir dünyanın dört bir yanından yirmi farklı mimarlık ve mühendislik okulunu ağırlayan, ilgili disiplinlerden öğrencilerin sürdürülebilir, enerji sarfiyatlıkonut alanında ortaya koydukları yenilikçi fikirleri teşvik eden, üstelik de bir yarışma üzerinden söz konusu fikirlerin vücuda geldiği 1/1 ölçekli projeleri on binlerce katılımcıya sergileyen Solar Dekatlon "evinden" kovulmak üzere… Çünkü dokuz senedir etkinliğe ev sahipliği yapan Washington D.C. adresli National Mall, Solar Dekatlon'un 2011 ayağına mekanlık etmeyebilir.


Dikilitaş ile ABD Meclis binası arasında uzanan park, National Mall; 2009 Solar Dekatlon sırasında...

Aslında her şey, "Ulusal Parklar ve Enerji Departmanı"nın, Ocak ayı ortalarında yaptığı bir açıklama ile Eylül ayında Washington D.C.'de gerçekleştirilecek etkinliğin National Mall'da düzenlenmeyeceğini duyurması ile başladı. Farklı kesimlerin tepkisini çeken karar, özellikle de Solar Dekatlon öncesi ısınma turları için Florida'daki "International Builders' Show"a (Uluslararası Yapı Fuarı) katılan 2011 Solar Dekatlon finalistleri tarafından şaşkınlık ve kızgınlık ile karşılandı.


2009 Solar Dekatlon ekipleri.

"Amerika'nın Ön Bahçesi" ya da İktidar ile Kamu Arasında Bir Sürdürülebilirlik Gösterisi

Ulusal Parklar ve Enerji Departmanı tarafından duyurulan karar etkinliğin, sürdürülebilirlik mottosuna rağmen "Amerika'nın ön bahçesi" olarak bilinen National Mall'un ekolojik niteliklerine zarar verdiğini öne sürülüyor. Geçtiğimiz dokuz sene içerisinde sergi alanı olarak kullanılan parkın, kurulan ev prototiplerinin kurumu/inşası ve kaldırılması sırasında kaçınılmaz olarak müdahale gördüğü gerçeği de, ilgili kararı destekliyor. Dolayısıyla, yarışmacı ekiplere bilgi birikimlerini ve Ar-Ge becerilerini ispatlama yolunu açan, bir yandan da onlara "kamunun sürdürülebilir yaşam hakkında bilgilendirilmesi" gibi bir sorumluluk da yükleyen Solar Dekatlon'un, National Mall arazisinin "ilk haline getirilmesi" hususunda uluslararası yarışmacıları sıkı bir şekilde bağlayan ve denetleyen kurallarının uzun vadede işe yararlığı sorgulanıyor.


Missouri University of Science and Technology ekibi, prototip evlerinin inşaat sürecinde.

Departmanın web-sitesinden de duyurulan açıklamada şunlara değiniliyor:

"‘Ulusun ön bahçesi' olan National Mall, çok sayıda geniş ölçekli kamusal etkinliğe ev sahipliği yaptı. Bu durum, mekanın uzun vadedeki sağlığı üzerinde de etki sahibi oldu. National Mall'u korumak, iyileştirmek ve yenilemek şeklindeki tarihi çabamıza istinaden Amerikan Enerji Departmanı 2011 Solar Dekatlon'una yeni bir alan bulmaya karar verdik."


National Mall'suz Bir Solar Dekatlon Kimin Umurunda?

Dünyanın en büyük ölçekli solar yarışmasının mekanının değişeceği duyurusu karşısında gafil avlanan katılımcılar ise, tam olarak da dekatlon için tasarımsal hazırlıklarını tamamladıkları ve projelerinin son rötuşları ile ilgilendikleri bir aralıkta aldıkları haberin, geç kalınmış bir bildirim olduğunu belirtiyorlar. Tasarımlarını Washington D.C.'ye göndermelerine bir, projelerini inşa edecekleri malzemeleri yüklemelerine de altı ay kala, etkinliğin "trademark"ı haline gelen mekanın iptalinin, herkesi moral ve motivasyon açısından bozguna uğrattığı aşikar… Ancak yarışmacılar ilgili kararın, özellikle de kendilerini bekleyen tasarım, lojistik ve uygulama sürecini olumsuz yönde etkileyeceğine dikkat çekiyorlar.PennState öğrencileri kurulum sırasında / SCI-Arc ekibinin lojistik çalışmaları.

Dünyanın dört bir yanındaki okullardan seçilen ekiplerin oluşturduğu dekatlon yarışmacıları, arazi niteliklerini dikkate alarak oluşturdukları mimarlık ve mühendislik sistemlerinin yeni arazi ile aynı coğrafi-bağlamsal ilişkiyi kuramayacak olduğunu vurguluyorlar. Öğrencilerin çekincelerini şiddetlendiren nedenler ise, son derece meşakkatli ve pahalı bir üretim sürecini gerektiren Dekatlon'a katılmak için aldıkları sponsorluk veya döner sermaye desteklerine ilişkin olarak ortaya çıkıyor. Bunlardan ilki, yeni önerilecek mekanın belirsizliği karşısında malzemelerin ulaştırma masraflarının ve dolayısıyla toplam lojistik harcamalarının artması şeklindeki yüksek ihtimal… Ancak belki de daha önemlisi, National Mall gibi dünyanın gözü önünde bulunan, yüksek prestijli kamusal bir mekanda görünürlük kazanma şansını değerlendiren sponsorların, yeni mekansal düzenleme karşısında ekiplere destek vermek konusunda aynı heyecanı ve isteği paylaşmayacak olmaları…


Dekatlon İçin Senatör Seferberliği

Amerikan Parlamentosu'ndan 12 senatörün Solar Dekatlon'u "Amerika'nın ön bahçesi"ne geri getirmek için başlattığı kampanya ise, tüm bu gelişmelerin gidişatını elbette değiştirebilir.

Ulusal Parklar ve Enerji Departmanı'na, etkinliğin ünlü parkta devam ettirilmesi için 2 Şubat 2011 tarihinde resmi bir dilekçe sunan ve kendilerini "Solar Dekatlon'un ateşli destekçileri" olarak tanıtan senatörler, Amerikan Başkanı Barack Obama'nın "geleceği kazanmak" mottosuna atıfta bulunarak şunları dile getiriyorlar: "‘Geleceği kazanmak' için, en önemli mücadelelerimizin üstesinden ülkedeki en yaratıcı beyinleri bir araya getirerek gelmek gerekir. Solar Dekatlon da tam olarak bunu yapmaktadır: Genç yenilikçilere temiz, yenilenebilir enerjinin var olduğu bir geleceğe yönelik olarak ilham vermek."


Senatörler tarafından ABD Ulusal Enerji Departmanı'na iletilen dilekçe.

Senatörlerin bu resmi kanallı girişimi dışında, Solar Dekatlon'un National Mall'da gerçekleştirilmeye devam etmesi için bir de imza kampanyası başlatılmış bulunuyor. Doğrudan "Capitol Hill"e, yani Amerikan Parlamentosu'na iletilecek olan dilekçeye bugüne kadar 7 500'e yakın imza alınmış.

Senatörlerin girişimi ya da toplanan imzalar, yalnızca Amerika Birleşik Devletleri'nde değil, uluslararası anlamda da sürdürülebilir yapı üretiminin en sağlam geçit törenlerinden biri haline gelmiş olan Solar Dekatlon'u, onu iktidar ile kamu arasında bir eşiğe oturtarak ortak niyetlerin simgesi kılan "mevzi"sine iade edebilir mi, bilinmez.

"Solar Dekatlon'da benim de tuzum olsun" diyenler ise, imza kampanyasına şuradan rahatlıkla ulaşabilirler.
İlişkili Haberler
Bu Haberi Sosyal Medyada Paylaşın
Yorumlar
Henüz yorum yapılmamış.
Bu İçeriğe Yorum Yazın
Ad Soyad
E-posta
Yorum
Kalan karakter :