Snøhetta, MoMA San Francisco İle Kıtanın Batısına Taşınıyor

E. Seda KAYIM / 27 Temmuz 2010

Snøhetta kurucuları Craig Dykers ve Kjetil Trædal Thorsen

Son yılların hiç kuşkusuz en başarılı genç mimarlık pratiklerinden Snøhetta, San Francisco Modern Sanatlar Müzesi'nin (SFMoMA) 15 bin metrekarelik ek binasını projelendirecek. SFMoMA Yönetim Kurulu tarafından açılan sınırlı bir yarışma sonrasında, uluslararası mimarlık ortamının diğer yükselen ofisleri Adjaye Associates ve Diller Scofidio + Renfro ile mimarlık kurdu Foster + Partners 'ın yanındaki dördüncü finalist olarak yer alan Norveçli Snøhetta, ipi göğüsledi.

Seçici kurulu, şimdiye dek gerçekleştirdiği diğer iki prestijli ve büyük ölçekli proje ile, Mısır'daki İskenderiye Kütüphanesi ve geçtiğimiz sene neredeyse tüm uluslararası mimarlık ödüllerini silip süpüren Oslo Opera ve Balesi yapısı ile etkilemeyi başaran pratik, Birleşik Devletler'de inşa etmeye yabancı değil… Şu sıralar 9 Eylül olaylarının kalbinde, Dünya Ticaret Merkezi'nin ıssız "Ground Zero" sahasında konumlanacak Ulusal 11 Eylül Anıt Müzesi projesini hayata geçirmeye çalışan Snøhetta, SFMoMA ile Amerika'nın batı kıyısındaki ilk bayrağını da dikmiş olacak.


Ulusal 11 Eylül Anıt Müzesi.

SFMoMA direktörü Neal Benezra tarafından yapılan açıklamada, "dört adayın da seçkinlikleri ve farklı üstünlükleri" nedeniyle seçici kurulun "olağanüstü zor bir seçim" yaptığı vurgulanarak, Snøhetta'nın "dinamik ve yaratıcı iş örüntüsü"nün "sağlam, yenilikçiliğe adanmış ve karmaşık kamu ya da kültür yapılarına özgün, çağdaş ve sorumluluk sahibi yaklaşımlar" sunduğu belirtildi. Seçici kurulun "özellikle de Oslo Opera ve Balesi'ndeki hayranlık verici mekanlar, sofistike malzeme kullanımları ve ışık kalitesinden" etkilendiği ifade edilerek, yapının "son on yıl içerisinde tasarlanan ve uygulanan en iyi projelerden" olduğu eklendi.

SFMoMA Yönetim Kurulu Başkanı Charles Schwab ise "Snøhetta'nın etkileyici sanat deneyimleri sunabilen özgün kültürel yapılar yaratıyor olması"nın, pratiği müze için ideal ortak haline geldiğini dile getirdi. "Bu proje, yarattığı yeni iş olanakları ile şehir ve bölgeyi ekonomik anlamda harekete geçirecek; yaratıcı ekonomiye ivme kazandıracak ve turizmi artıracak."


Oslo Opera ve Balesi.

Snøhetta'nın San Francisco Modern Sanatlar Müzesi için gerçekleştireceği ek yapı, müzenin resim, heykel, fotoğraf, mimarlık, tasarım ve görsel sanatları kapsayan tüm koleksiyonlarının sergileme alanları artıracak. 15 bin metrekarelik yapı, daha geniş ve gelişmiş koruma/bakım fasilitelerini kapsayan 4000 metrekareye yakın bir destek hacmine ev sahipliği yapacak. Aynı zamanda müzenin kitaplığına genişleme olanağı tanıyacak.

Müzenin kamusal faaliyetlerinin yanı sıra şehirde üstlendiği eğitime yönelik ve sosyo-ekonomik rolü karşılayacak olan ek yapısı, 1995 yılında şu anda içinde bulunduğu Mario Botta imzalı binaya taşınan kuruma iletilen uzun soluklu program taleplerinin bir sonucu ve iki senelik planlamanın bir ürünü olarak ortaya çıkacak.


İskendiye Kütüphanesi.

480 milyon Dolarlık toplam bütçe ile yola çıkılan projenin Snøhetta tarafından hazırlanacak detayları 2011 ilkbaharında kamu ile paylaşılacak. 2012'de müze genişlemesi sırasında istimlak edilecek olan itfaiye istasyonu yerine bir yenisi, SFMoMA yatırımı ile inşa edilerek açılacak. Müze ekinin uygulamasına ise 2013'te başlanması ve 2016'da tamamlanarak ziyaretçilere açılması planlanıyor.


İskendiye Kütüphanesi.

Snøhetta, 2004 yılında İskenderiye Kütüphanesi ile Ağa Han Mimarlık Ödülü'ne, 2009'da ise Oslo ve Opera ve Balesi ile Mies van der Rohe Ödülü'ne layık görülmüştü. Snøhetta bugüne kadar "en iyi kültür yapısı" dalında iki kez (2005 – 2009) "World Architecture Award" ile onurlandırılan tek ofis olma özelliğini de taşıyor. Ofisin güncel işleri arasında Ohio'da konumlanan Bowling Green State Üniversitesi'nin Wolfe Sanat Merkezi, Kuzey Carolina Hunt Kütüphanesi ve Umman'ın başkenti Muskat için Mutrah Balık Pazarı bulunuyor.

Bu haber San Francisco Chronicle, Bustler ve norway.org'dan derlenmiştir.
İlişkili Haberler
Bu Haberi Sosyal Medyada Paylaşın
Yorumlar
Henüz yorum yapılmamış.
Bu İçeriğe Yorum Yazın
Ad Soyad
E-posta
Yorum
Kalan karakter :