Avrupa Kentsel Kamusal Mekan Ödülleri Almanya ve Norveç'e

bustler.net / 05 Nisan 2010
2000'den bu yana Avrupa'dan altı farklı organizasyon tarafından düzenlenen ve her iki senede bir gerçekleştirilen "Avrupa Kentsel Kamusal Mekan Ödülleri"nin (European Prize for Urban Public Space) kazananları belirlendi.

Centre de Cultura Contemporània de Barcelona (İspanya), Cité de l'Architecture et du Patrimoine (Paris-Fransa), Architecture Foundation (Londra-Birleşik Krallık), Nederlands Architectuurinstituut (Rotterdam-Hollanda), Architekturzentrum Wien (Viyana-Avusturya) ve Museum of Finnish Architecture (Helsinki-Finlandiya) ortak girişimi olan ödül programı, kentsel yaşamın katalizörü olarak kamusal mekanın altını çiziyor.Kamusal kuruluşların kamusal mekanların yaratılması, korunması ve geliştirilmesine yönelik olarak bilinçlendirilmelerine ön ayak olan ödül programı aynı zamanda, Avrupa kentlerinin kolektif ve sivil anlamda sağlıklı oluşlarına yönelik bir gösterge olarak kentsel alanın önemsenmesini öngörüyor.

Avrupa Kentsel Kamusal Mekan Ödülleri'nin altıncı ayağı olan 2010'da eşdeğer ödül layık görülen iki proje, Almanya ve Norveç'ten geldi. Geçtiğimiz senenin öne çıkan mimarlık üretimleri olarak da göze çarpan Magdeburg'daki Açık Hava Kütüphanesi ve Oslo Opera Balesi dışında dört proje de ödül programı kapsamında mansiyon sahibi oldu.

2009'un Avrupa'da gerçekleştirilmiş en başarılı ve önemli kamusal mekan/alan projeleri şöyle sıralanıyor:


Eşdeğer Birincilik
Açık Hava Kütüphanesi (Open-Air-Library) – Magdeburg (Almanya), 2009
KARO* ve Architektur+Netzwerk
Katkıda bulunanlar: Christian Burckhardt, Gregor Schneider, Mandy Neuenfeld
Alan: 488 m2
Maliyet: 325,000 €Sosyal olarak bir tür çöküntü alanı olan Magdeburg'un sakinleri, inşa ettirdikleri bir açık hava kütüphanesi için organize olarak kitap topladılar ve paylaştılar. Bu paylaşımcı sürecin ardından yapı, yıkılmış bir yapının prefabrike parçaları ile gerçekleştirildi.

Eşdeğer ödüle ve mansiyona değer bulunan diğer projeler için lütfen ilerleyiniz.  >>>>>>>

İlişkili Haberler
Bu Haberi Sosyal Medyada Paylaşın
Yorumlar
Henüz yorum yapılmamış.
Bu İçeriğe Yorum Yazın
Ad Soyad
E-posta
Yorum
Kalan karakter :