Grönland'ın Doğa ile Sembiyozu, Yeni Müzeye İlham Oldu

mimarizm.com / 11 Şubat 2011

Grönland'ın başkenti Nuuk'ta yapılması planlanan "Greenland National Gallery" (Grönland Ulusal Galerisi) için açılan ve altı İskandinav mimarlık pratiğinin davet edildiği yarışma, BIG + TNT Nuuk + Ramboll Nuuk + Arkitekti ekibinin galibiyeti ile sonuçlandı. Grönland fiyortlarına bakan sarp bir yamaçta konumlanan 3000 metrekarelik müze yapısının, ülkenin yeni kültürel ve mimari simgesi haline geleceği belirtiliyor.

Yeni müze yapısı, geleneksel ve çağdaş Grönland sanatını tek bir dinamik kurumda toplayacak. Danimarkalı mimarlık pratiği BIG'in liderliğinde birinciliği elde eden ekip; Snøhetta (Norveç), Heikkinen-Komonen (Finlandiya), Studio Granda (İzlanda) ve Tegnestuen Nuuk (Grönland) gibi güçlü rakiplerin arasından sıyrılarak, müze yönetiminin oybirliğiyle birinci seçildi.Grönland Ulusal Sanat Galerisi temsilcisi Tuusi Josef Motzfeldt, yarışma sonrasında yaptığı değerlendirme konuşmasında, uluslararası hedefleri olan profesyonel bir kurum oluşturma çabasında olduklarını belirterek, ülkenin ulusal kimliğini sanat ve kültür üzerinden belgelemeye ve geliştirmeyi amaçladıklarını dile getirdi:

"Hayalimiz, geleneksel ve çağdaş Grönland sanatını, İskandinav ve dünya sanatı ile buluşturan ulusal bir galeriye kavuşmak. Düşünmeye teşvik eden tasarımı ile merakımızı tetikleyip heyecan uyandırırken, aynı zamanda kendimizi evimizde hissedeceğimiz bir müze yaramak istiyoruz. BIG gibi ünlü bir mimarlık pratiğinde karar kıldıktan sonra, bu hayalimizi gerçeğe dönüştürmek için yeterince şanslı olduğumuza inanıyorum".Galerinin dairesel formu, sergi mekanlarının farklı formlarda ve boyutlarda esnek bir şekilde bölünmesine olanak sağlayarak, müzede yer alacak sanat eserleri için eşsiz bir çerçeve sunuyor. 

Grönland Ulusal Sanat Galerisi'nin hem Nuuk sakinleri hem de tüm Grönland halkı için önemli bir role sahip olduğunu dile getiren BIG kurucu ortağı Bjarke Ingels ise yapıyı, dairesel geometrisi ve formuyla kente ve dünyaya açılan kültürel, sosyal, siyasal, kentsel ve mimari bir odak noktası olarak tanımlıyor.

Yamacın üzerinde geometrik anlamda mükemmel bir daire izdüşümü sergileyen Galeri; sade bir geometrik düzen ile peyzajın duyarlı uyarlamasını bir araya getiren avlulu bir yapı şeklinde kurgulandı. Peyzajın üç boyutlu etkisi; ziyaretçileri, görevlileri ve sergiyi hem içeride hem de dışarıda kültür ve doğa ile kaynaştıran ve müzenin odak noktası olan heykel bahçesinin etrafında bir koruma halkası yaratıyor.

Nuuk kentindeki tipik kare kutulardan ibaret işlevselci Danimarka mimarisinin, Grönland'ın eşsiz doğasını inkar ettiğine dikkat çeken Bjarke Ingels, birinciliği elde eden projeleri için şu ifadelerde bulundu:

"Bu etkileyici doğa ile hem fiziksel hem de görsel uyum içinde olan bir ulusal galeri önerisinde bulunduk. Doğa ile sembiyoz halindeki Grönland yaşamında olduğu gibi… Mükemmel dairesel formun yerel topografya ile desteklendiği sade, işlevsel, simgesel bir form yarattık. Böylelikle bu soyut şekil ile spesifik proje alanı arasında eşsiz bir melez durum oluştu".Ingels'in ortağı ve projenin diğer sorumlu mimarı Andreas Klok Pedersen ise Ulusal Galeri'nin, işlenmemiş basit görünümü ve peyzaja uyumu ile Grönland'ın sanatsal ve mimari ifadesinin yeni simgesi haline geleceğini savunuyor.

Heykel bahçesini kente ve manzaraya açan yamaç, hem bahçe hem de diğer müze fonksiyonları tarafından görülebilen kadrajlar yaratıyor. Pürüzlü bir görünüme sahip beyaz beton dış cephenin zaman içinde yerel iklim ile uyuşan bir patinaya ulaşması beklenirken; bu kaba görünümle tezat içindeki dairesel formlu, basit ve rafine cam iç cephe, dışarıdaki etkileyici manzaraya methiye niteliğinde...Ziyaretçilerin sergi mekanına girişi, cepheyi hafif yükselterek oluşturulan üstü kapalı yarıktan yapılıyor. Sergi fuayesi, heykel bahçesine ve fiyortlara karşı 180 derecelik panoramik bir manzara sunarken, bilet gişeleri, vestiyer, satış dükkanı ve kafe gibi ortak kullanıma açık müze birimlerine erişimi de sağlıyor.

Yeni galeri, su kıyısında daha fazla etkinliğe yer vererek, halkı kendine çekmeyi planlıyor. Böylelikle Grönlandlılar, duru formu ile bir heykeli ya da arazi sanatı (land-art) parçasını andıran galeriyi seyretmek için daha çok fırsata sahip olacak. Proje Künyesi


Proje adı: Greenland National Gallery (Grönland Ulusal Galerisi)
İşveren: Nunatta Eqqumiitsulianik Saqqummersitsivia
Proje alanı: 3000 metrekare
Proje yeri: Nuuk, Grönland
İşbirliğinde bulunan ofisler: TNT Nuuk, Rambøll Nuuk, Arkitekti, MIR, Glessner Group
Sorumlu ortaklar: Bjarke Ingels, Andreas Pedersen
Proje lideri: Jakob Henke
Proje ekibi: Daniel Selensky, Ji –young Yoon, Gul Ertekin, Aleksander Tokarz, Alessio Zenaro, Johan Cool, Nicklas Antoni Rasch


İlişkili Haberler
Bu Haberi Sosyal Medyada Paylaşın
Yorumlar
Henüz yorum yapılmamış.
Bu İçeriğe Yorum Yazın
Ad Soyad
E-posta
Yorum
Kalan karakter :