Shigeru Ban “10-Unit System” ile Milano Mobilya Fuarı'nda

Filiz YAVUZ / 15 Nisan 2009Günümüzün ekonomik koşulları tüketicileri daha bilinçli tercihler yapmaya, daha rasyonel düşünmeye ve hayatlarında sürdürülebilir değerlere yer vermeye doğru iterken, ekolojik yaklaşımı ile tanınan Japon Mimar Shigeru Ban, Artek için tasarladığı "10-Unit System" isimli mobilya konsepti ile görücüye çıkıyor. Konsept, 22-27 Nisan tarihleri arasında Milano Mobilya Fuarı'nda görülebilecek. Ayrıca Shigeru Ban, 26 Mayıs'ta bir konferans vermek üzere Yapı-Endüstri Merkezi ve Mimarlar Odası İstanbul Büyükkent Şube'nin davetlisi olarak İstanbul'a gelecek.

Milano Mobilya Fuarı'nda tanıtımı yapılacak olan "10-Unit System", taşıdığı ekolojik ve ahlaki özellikleriyle ön plana çıkıyor. Geri dönüşümlü ahşap ve plastik karışımı çevreci bir malzeme olan UPM ProFi, "sağlam" ve "neme karşı dayanıklı" olarak tanımlanıyor.Tamamen modüler olan sistem, L şeklindeki parçalardan oluşuyor. Parçaların farklı şekillerde birleştirilmesiyle, farklı tasarımların elde edilebilmesi sistemin özelliklerinden biri. Yani sistem, masa, sandalye, bank gibi basit ama hünerli tasarımlara olanak sağlıyor.

Standart renkleri siyah ve beyaz olan "10-Unit System"in istek üzerine başka renklerde de üretilebileceği bildiriliyor.


Artek, Shigeru Ban ve UPM işbirliği aslında yeni değil, geçmiş yıllara dayanıyor. Shigeru Ban, 2007 yılında Milano Trienali için Artek'in pavyonunu UPM ProFi kullanarak yapmıştı. Aynı pavyon, 2008 yılında müzayede evi Sotheby'ye "20. yılının önemli tasarımları" kapsamında satıldı.

Mimar Shigeru Ban, Yapı-Endüstri Merkezi ve Mimarlar Odası İstanbul Büyükkent Şube'nin davetlisi olarak 26 Mayıs'ta geleceği İstanbul'da "Çalışmalar ve İnsani İşler" başlıklı bir konferans verecek.

 Haber, dezeen.com'den derlenmiştir.

Fotoğraflar için lütfen ilerleyiniz.


İlişkili Haberler
Bu Haberi Sosyal Medyada Paylaşın
Yorumlar
Henüz yorum yapılmamış.
Bu İçeriğe Yorum Yazın
Ad Soyad
E-posta
Yorum
Kalan karakter :