Eskişehir... Eskişehir...

mimarizm.com / 25 Mart 2009


Seçimlere günler kalmışken, gözler AKP'nin "mutlaka" almak istediği kentlere çevrildi. CHP'nin kalesi olarak bilinen İzmir, 2 dönemdir DSP'nin elindeki Eskişehir, SHP çatısı altında 2004 seçimlerine giren Güçbirliği'nin belediye başkanı çıkardığı Tunceli ve Diyarbakır'da seçim çalışmaları, medyanın da desteğiyle olanca hızıyla sürüyor.

AKP'nin yoğun mesai harcadığı kentlerde ise mevcut yönetimler kendilerine son derece güvenli. Seçimlerin hemen öncesinde Başbakan'ın hızlı treni elleriyle götürdüğü Eskişehir'de kendisini karşılayanların arasında Eskişehir Büyükşehir Belediye Başkanı Prof. Yılmaz Büyükerşen'in de olması, Eskişehirlilerin deyimiyle "hoca"nın, modern bir kent haline getirdiği Eskişehir'e duyduğu güvenin bir göstergesi olarak yorumlandı.

Tavrını AKP'den yana koyan yayın organları Büyükerşen'in aleyhine haberler yapadursun, dün Radikal Gazetesi'nde E. Fuat Keyman - Berrin Koyuncu Lorasdağı imzasıyla "Eskişehir güzel ama kriz çok yaman" başlıklı bir haber yayımlandı. Eskişehir için "Türkiye'nin dördüncü yaşanabilir kenti , ‘insan sermayesi endeksi'nde ikinci, ‘yaratıcı sermaye'de üçüncü, ‘rekabet endeksi'nde beşinci kent" ibareleri kullanılan haberde bu "olağanüstü başarılı kent"e destek verilmesi gerektiğinin altı çizildi.

İzmir'in de anlatıldığı haberin Eskişehir ile ilgili kısmı şöyle:

Kayseri ve Konya sanayi ve ticaret alanında dinamizm gösteren, ama bunu hâlâ kültürel çeşitlilik ve dinamizme yansıtma sürecinde olan, ve bu anlamda da kentin yaşanabilirlik ölçümlerinde yol alması gereken kentlerimizken, son yıllarda kentsel yaşamın tüm boyutları içinde gelişmesine örnek olan çok başarılı bir kentimiz var; Eskişehir. Eskişehir'in son yıllarda geçirdiği dönüşümü izlemek, başarı için vizyon-çaba-irade temelinde hareket etmenin ne kadar önemli olduğunu izlemektir; ekonomiden kültüre bir kenti demokratik normlar temelinde yaşanabilir kılmanın yerel ölçekte nasıl başarılabileceğinin öyküsünü dinlemektir; ve Türkiye'nin yarını ve geleceği için insanın umutlarını artırabileceği bir örnek üzerine konuşmaktır. Şüphesiz ki, Eskişehir'in sorunları vardır, daha çok yapılması gereken iş ve proje vardır. Ama, Eskişehir örneği, üzerinde çalışmamız, desteklememiz ve kaybetmememiz gereken bir başarı öyküsüdür.

Haberin devamı için lütfen ilerleyiniz.


İlişkili Haberler
Bu Haberi Sosyal Medyada Paylaşın
Yorumlar
Henüz yorum yapılmamış.
Bu İçeriğe Yorum Yazın
Ad Soyad
E-posta
Yorum
Kalan karakter :