Philippe Starck'tan, Ekolojik Ev Konseptine Demokratik Açılım

Amber EROYAN / 26 Nisan 2011


Tasarımcı, ekolojik ev uygulamasının her aşamasını bizzat takip ediyor. Bu kare, ilk prefabrike elemanlar kendisine sunulurken çekilmiş. foto: Riko ©

Ünlü tasarımcı Philippe Starck, geçtiğimiz hafta uluslararası Milano tasarım haftası "Salone del Mobile"de yaptığı basın açıklamasında, hali hazırda bir ekolojik ev projesi üzerinde çalıştığını doğruladı. Yatırımcı Riko şirketi tarafından, Versailles Şatosu yakınındaki Yvelines semtinde hayata geçirilecek olan projenin prototipi Eylül ayında kamuoyuna sunulacak.

Starck, 2008 yılında yine Milano'da sürprizli bir açıklama yaparak, özel bir şahıs için geliştirdiği rüzgar enerjisi projesini tasarım dünyası ile paylaşmıştı. Bu projenin ne denli tetikleyici olduğu tartışılır olsa da, Starck'ın tasarım odaklı projelerinin bu tarihten itibaren ekoloji ve sürdürülebilir gelişme adına ciddi bir dönüşüm yaşadığı rahatlıkla söylenebilir.

Küresel ölçekte suya erişim problemi konusunda duyarlılığı artırmak için geliştirdiği şişe, elektrikle çalışan araba tasarımı, şeffaf fotovoltaik paneller ve çevreye duyarlı diğer tasarımları, Philippe Starck'a yeni bir unvan daha kazandırdı: "eko-sorumlu" tasarımcı.


Philippe Starck, Riko şirketinde projeyi incelerken.. foto: Riko ©

"Ekolojiyi demokratikleştirmenin görevi olduğu"nu hemen her fırsatta yineleyen Philippe Starck, Salone del Mobile'de, mobilya üreticisi Driade için geliştirdiği tasarımları tanıtırken, basından gelen bir soru üzerine, uzun zamandır sır gibi sakladığı projesini açık edecek şekilde, bir ekolojik ev konsepti üzerine çalıştığını doğruladı:

"Demokratik tasarım için savaştıktan ve 'demokratik ekoloji' konseptini ortaya attıktan sonra, geriye, fiyatlarına göre çok kötü kalitede bulduğum yapıların yerine, yeni bir ekolojik ev tasarlamak kalıyordu."

Kısaca "D.E.A.R.S" ("Democratic Ecological Architecture with Riko by Starck") olarak adlandırılan ekolojik ev projesi; Fransız tasarımcı ile, ahşap prefabrik ev uzmanı Slovenyalı Riko firmasının işbirliğinde hayata geçirilecek.

Sıradışı bir yaklaşımla kurgulandığı belirtilen ekolojik evin; yenilenebilir enerjiden faydalanması ve çevreye duyarlı olmasının yanında, geniş bir kitleye hitap edebilmesi için fiyat anlamında "ulaşılabilir" olması da amaçlanıyor.

Tasarımcının, Kanada'da yayımlanan La Presse gazetesine verdiği bilgilere göre, bu amaç doğrultusunda emin adımlarla ilerleniyor, zira prefabrike ahşap elemanlar kullanılarak inşa edilecek evlerin metrekaresinin, 1.000 Euro'dan başlayacağı öngörülüyor.

Starck'ın, son halini Eylül ayında alacak olan ekolojik ev prototipi hakkında edinilen diğer önemli bilgi ise, yapının, Versailles Şatosu'na komşu olacağı... Öte yandan, geçtiğimiz hafta (19 Nisan 2011) Riko şirketinin internet sitesinde yayımlanan basın bültende, Starck imzalı ekolojik evin iki katlı olacağı ve toplam 350 metrekare alana yayılacağı bildirildi.

İç mekana ilişkin olarak ise şu bilgiler geçildi:

"Giriş katında büyük bir salona yer verilirken, birinci katta geniş bir yatak odası ile, her birine bir banyonun eşlik ettiği dört ayrı oda bulunacak. Mutfak, yemek odası ve oturma odasının tümü giriş katındaki geniş salonda çözülürken, bahçeye açılan birimlerin her birinin, havuzun da yer aldığı terasa doğrudan erişimi olacak."

Starck'ın ekolojik evinin "demokratikliği" keseye göre değişse de, yapının, ekolojik duyarlılığın yanı sıra yaşam biçimi açısından da güzel vaatlerde bulunduğu bir gerçek.


Bu haber, 
batiactu.com'dan derlenmiştir.
 


İlişkili Haberler
Bu Haberi Sosyal Medyada Paylaşın
Yorumlar
Henüz yorum yapılmamış.
Bu İçeriğe Yorum Yazın
Ad Soyad
E-posta
Yorum
Kalan karakter :