özer+tulgan'ın Sürdürülebilir Ofis Tasarımı Hayata Geçiyor

mimarizm.com / 09 Eylül 2014


özer+tulgan Mimarlık tarafından tasarlanan Ankara'daki Garanti Bankası Bölge Yönetim Merkezi Binası'nın inşaat çalışmaları başladı. Dünya Mimarlık Festivali (WAF)'ın "Ofis Projeleri" kategorisinde finale kalarak, 1-3 Ekim 2014 tarihleri arasında Singapur'da jüri karşısına çıkacak olan proje, sürdürülebilir nitelikleriyle LEED Gold Sertifikası'na aday…


özer+tulgan Mimarlık tarafından sürdürülebilirlik esaslarına uygun olarak tasarlan Garanti Bankası Bölge Yönetim Merkezi Binası 'nın inşaat çalışmalarına başlandı.

Ankara, Kızılay'da yer alan ve 5,520 m2 toplam inşaat alanına sahip olan 15 katlı ticari tesis, zemin seviyesi üzerinde 8 kat, zemin seviyesi altında ise 7 kattan oluşuyor.Projenin zemin seviyesi altında kalan kısmında 40 araç kapasiteli 5 katlı bir otopark, bir teknik kat ve bir banka şubesi yer alıyor. Zemin seviyesinden itibaren ilk 2 kat Garanti Bankası şubesine tahsis edilirken, sonraki 5 kat ofis alanı olarak planlanmış.Çift cephe sisteminin kullanıldığı güney ve doğu bölümlerinde, kışın binanın ısıtma sitemini destekleyen tampon bölgeye yer verilmiş. Yaz aylarında tampon bölgedeki sıcak havanın, hareketli cam panjur yardımıyla tahliye edilmesi sayesinde, iç mekanlarda çalışanlar için daha keyifli bir çalışma atmosferi tasarlanmış. Bu tampon bölge ayrıca sokaktan gelen seslerin yalıtımına da yardımcı olmuş.


Sürüdürülebilirliği destekleyen özellikler

LEED Gold sertifikasını hedefleyen Garanti Bankası Bölge Yönetim Merkezi Binası'nda sürdürülebilirlik unsurlarını daha da desteklemek için ısı pompaları, yağmur suyu toplama ve depolama sistemleri, yeşil çatı ve binanın dış aydınlatması için elektrik sağlayan fotovoltaik paneller kullanılacak.

İç aydınlatmanın ise ışık seviyesini ölçen ve gerekli parlaklık şartlarına ulaşmak için LED lambalarını aktive eden hassas ışık sensörleriyle kontrol edilmesi planlanmış.Uluslararası Gayrimenkul Ödülleri'nde "Highly Commended" ödülü alma başarısını gösteren Garanti Bankası Bölge Yönetim Merkezi Binası, 1-4 Ekim 2014 tarihlerinde Singapur'da düzenlenecek olan WAF - Dünya Mimarlık Festivali'nde "Ofis Projeleri" kategorisinde finalde yarışacak.


*

özer+tulgan Mimarlık hakkında:

İç Mimar Emre Özer ve Mimar Tayfun Tulgan tarafından 2007 yılında kurulan özer+tulgan Mimarlık, mimari, iç mekan ve kentsel tasarım alanlarında tasarım danışmanlığı, proje geliştirme ve yönetimi, uygulama, kontrol ve taahhüt hizmetleri veriyor.Tayfun Tulgan, Emre Özer

Türkiye'nin her yerinde çeşitli ölçek ve türlerde projeler geliştiren ve müşterilerine mimari, iç mimari, mühendislik ve danışmanlık içeren entegre bir hizmet sunan özer+tulgan Mimarlık, kamusal ve özel sektörden işverenlerle çalışarak toplum için her yönüyle kusursuz işleyen, sağlıklı, verimli ve çevre dostu çözümler üretiyor.


İlişkili Haberler
Bu Haberi Sosyal Medyada Paylaşın
Yorumlar
Henüz yorum yapılmamış.
Bu İçeriğe Yorum Yazın
Ad Soyad
E-posta
Yorum
Kalan karakter :