özer+tulgan'dan Tarihi Yarımadaya Çağdaş Tasarım: Misa Hotel

mimarizm.com / 21 Mayıs 2015


özer+tulgan tarafından tasarlanan Laleli'deki Misa Hotel, fonksiyonel yaklaşımlarla şekillenen özgün iç mekânları ile yenilikçi çözümler sunarken, çağdaş ve etkili bir dile sahip mimarisiyle dikkat çekiyor.


Emre Özer ve Tayfun Tulgan ortaklığındaki özer+tulgan Mimarlık'ın tasarladığı Misa Hotel, çevresine yenilik getiren bir otel olma özelliği taşıyor. Laleli'nin tarihi dokusuna uyum sağlayan otel, modern çizgilerin hakim olduğu fonksiyonel iç mekânlarıyla da dikkat çekiyor.Güçlendirme çalışmalarının ardından kolonları büyütülen yapı, genişletilmiş kirişlerinden ötürü oldukça alçak bir tavan yüksekliğine sahip olmuş. Yapının bu durumunu dikkate alan özer+tulgan, yeni mekânlara uygun modüler bir tasarım şeması geliştirmiş.Modüler sistemin sağladığı esneklikten faydalanan tasarım ekibi, oteldeki tüm odaları birbirinden farklı olacak şekilde tasarlamış. Odaların ortak gereklilikleri olan fonksiyonlar için benzer modüller oluşturulurken, gerektiğinde oda büyüklüğüne göre daralıp genişleyebilen esneklikte üniteler geliştirilmiş. Genişliği sadece üç metre olan ve duvara yaslanabilen bu ünitelerde çalışma masası, yatak, komodin ve giysi dolabı konumlandırılmış.


Buna ek olarak, içerisinde mini bar ve kasanın, üzerinde de televizyonun yer alacağı, silindir formlu bir ünite tasarlanmış. Misa Hotel'de odalar genel olarak bu iki ünite ve banyodan meydana geliyor.


Banyolar, "küçük ve lüks bir tekne" fikrinden yola çıkılarak cam ve şeffaf kapılar, ufak ama kullanışlı bir lavabo, rahat ve geniş bir duş ile, yeterince rahat bir klozet barındıracak şekilde geliştirilmiş.Her şeyin birbirine yakın ve yeterince büyük olacak şekilde düşünüldüğü lobide ise, hem mekânın şık görünümünü desteklemesi, hem de "ev sıcaklığını" hissettirebilmesi için merkeze yerleştirilen bar ve resepsiyonla birlikte, kütüphane üniteli bir şömine köşesi yer alıyor.özer+tulgan hakkında daha fazla bilgiye Çat Kapı söyleşimizden ulaşabilirsiniz.


İlişkili Haberler
Bu Haberi Sosyal Medyada Paylaşın
Yorumlar
Henüz yorum yapılmamış.
Bu İçeriğe Yorum Yazın
Ad Soyad
E-posta
Yorum
Kalan karakter :