Neşe Kaynağı Pikseller ile Baş Ağrınızı Dindirin

Amber EROYAN / 22 Aralık 2011

Çalışmalarını New York'ta sürdüren Koreli grafik tasarımcı Dohee Kim'in Aspirina (Türkiye piyasasındaki ismiyle, bildiğiniz Aspirin) ve IKEA için gerçekleştirdiği, piksel grafiklerden ilham alan video işleri, çok fazla uyarana tabi olduğumuz günümüz dijital dünyasında, nostaljik bir es vermemizi sağlıyor.

80'li yıllara damgasını vuran Commodore 64 ya da 90'larda ortaya çıkan cep telefonu oyunlarının pikselli sade dünyası burnunuzda mı tütüyor? Cevabınız evetse, gelecek vadeden grafik ustası Dohee Kim'in ‘düşük teknolojili' reklam filmlerinin bu özlemi gidermede birebir olduğunu söylenebilir. Tasarımcının son dönem işlerinden IKEA ve Aspirina reklam filmleri, 8-bit'li dönemi yad etmenin en keyifli yollarından biri.

Eserlerin ortaya çıkışı, geçtiğimiz ay (Kasım 2011), YouTube ve TBWA Italy sponsorluğunda gerçekleşen bir etkinliğe dayanıyor. Milano'da düzenlenen etkinlikte, dünyadaki genç video/animasyon sanatçıları, İtalya'nın ilk 100 markası için online reklamlar üretmeye davet ediliyor. Kim'in yarışmaya teslim ettiği üç işten ikisi -yani bu metne konu olan işler- ise piksel grafik estetiğine dayanıyor.

New York'ta yaşayan ve çalışan 26 yaşındaki sanatçı, "Tasarım sürecinde tamamen özgürdüm. Basamakları piksel piksel kat ederek bu görüntüleri elde etmek epey vaktimi aldı. Ama yine de, zor işlerden daha çok keyif aldığımı düşünüyorum." 
Görsel açıdan son derece eğlenceli bir iş olan Aspirina reklamı , söz konusu ilacın merhem olacağı baş ağrısı nedenlerini pikseller üzerinden resmediyor. Dohee Kim, projede, sıkıcı ve eğlenceli olan arasında doğru dengeyi yakalamayı gözettiğini söylüyor.   

"Çürük dişler, yağlı yiyecekler, homurdanan insanlar, böcekler, gürültü, kilitlenen bilgisayarlar, para sıkıntısı gibi pek çok fikir geldi aklıma. Stresi ve baş dönmesini gösteren türlü türlü can sıkıcı karakter tasarladım. Bunları gerçekçi bir şekilde tasarlamanın çok ciddi ve sıkıcı kaçacağını düşündüm. Dolayısıyla ikonlara eğlence katmak için piksel grafiklerden faydalanmayı tercih ettim. Videoyu izlerken baş ağrısı müsebbiplerinin yanı sıra UFO ve eriyen dondurma gibi gizli karakterlere de rastlayabilirsiniz."


Kim'in IKEA çalışması ise Aspirina'dan oldukça farklı: Piksel grafiklerin basit doğası, IKEA'nın sade tasarım yaklaşımı ile ilişkilendirilerek, firmanın sunduğu ürünlerin modern yaşam tarzının her alanına nasıl tıpatıp uyduğu gösteriliyor.Dohee Kim sanatın her nevi dijital ve analog üslubundan ilham alsa da, gelecek işlerinde yine piksel grafiklerin öne çıkacağının sinyalini veriyor: 

"Küçüklüğümden beri Mısır duvar resimlerine ve eski Afrika sanatına hayranlık duymuşumdur. Desenli ve basitleştirilmiş tasarımı seviyorum. IKEA projesinde, 80'li ve 90'lı yılların tasarımlarından, Super Mario ve Galaga gibi 8-bit bilgisayar oyunlarından esinlendim. Piksel grafiklerin insana, tıpkı gerçek bir oyun oynarcasına neşe kattığına inanıyorum."


Bu haber, computerarts.co.uk'den derlenmiştir.


İlişkili Haberler
Bu Haberi Sosyal Medyada Paylaşın
Yorumlar
Henüz yorum yapılmamış.
Bu İçeriğe Yorum Yazın
Ad Soyad
E-posta
Yorum
Kalan karakter :