Nazan Erkmen 'Bratislava İllüstrasyon Bienali'ne Jüri Üyesi Seçildi

mimarizm.com / 27 Nisan 2015


Slovakya'da 40 yıldır düzenlenen "International Bratislava Biennial of Illustration" (Uluslararası Bratislava İllüstrasyon Bienali)'nin bu seneki jüri üyeleri belirlendi. Jüriye Türkiye'den Prof. Dr. Nazan Erkmen seçildi.


Dünyanın en önemli ve özgün sanat olaylarından biri olarak belirlenen bienal; çocuklar için resimlenen üstün nitelikli kitapları ve çizerleri belirlemeyi, uluslararası üst düzey kitap resimleme sanatçılarını ortaya çıkartmayı, çocuğun yaşamında iyi resimlenmiş çocuk kitaplarının sanatsal ve yaşamsal değerinin önemini vurgulayarak çocuk kitabı resimleme sanatını dünyaya tanıtmayı, çocuğu en üst seviyede resimlenmiş kitaplarla tanıştırarak bu kitapları resimleyen sanatçıları ödüllendirmeyi amaçlıyor.

BIB Uluslararası Sempozyum Kurulu tarafından 11 ülkeden seçilen jüri üyeleri arasında Doğuş Üniversitesi Öğretim Üyesi, kitap resimleme sanatçısı Prof. Dr. Nazan Erkmen de bulunuyor. Jüri üyeliğine bu sene Rusya'dan Anastasia Arkhipova, İsveç'ten Helena Bergendahl, Slovakya'dan Karol Felix, İngiltere'den Piet Grobler, İspanya'dan Maria Jesus Gil, Gana'dan Agnes Gyr, Japonya'dan Yukiko Hiromatsu, Brezilya'dan Roger Mello, Çek Cumhuriyeti'nden Frantisek Skala, İsviçre'den Nina Wehrle ve Türkiye'den Nazan Erkmen seçildi.                       Nazan Erkmen illüstrasyonlarından bir örnek...


Bratislava Uluslararası İllüstrasyon Bienali'ni düzenleyen BIBIANA, 1987 yılında Slovakya'da kurulmuş bir kültür kurumu. Bratislava Bienali'nin partneri olan uluslararası kuruluş, başta Slovakya olmak üzere diğer tüm ülkelerde çocuk kitapları için yapılan resimlendirmelerin kalitesini en mükemmel noktaya getirmeyi amaçlıyor. Kırk sene içinde büyük önem kazanan bienal, en önemli yazarlar tarafından yazılıp, dünyanın en önemli  illüstrasyon sanatçıları tarafından resimlenen kitapların yarıştığı, dünya sanatçılarına ödüllerin sunulduğu bir sanat etkinliği haline gelmiş. Çocuğun gelişiminde, sanata yaklaşmasında ve yaşama olumlu gözlerle bakmasında büyük rolü olan iyi resimlenmiş kitapların önemini belirtmek ve üst seviyede işler üreten yeni çocuk kitabı yazarlarını ve çizerlerini dünyaya tanıtmak amacı güden BIBIANA, bu doğğrultuda Children and Young People, European Children's Museum Network ve ASSITEJ gibi pek çok uluslararası kuruluşla işbiliği yapıyor.


 


İlişkili Haberler
Bu Haberi Sosyal Medyada Paylaşın
Yorumlar
Henüz yorum yapılmamış.
Bu İçeriğe Yorum Yazın
Ad Soyad
E-posta
Yorum
Kalan karakter :