Mimarlık ve Modayı Kaynaştıran 'Mukarnas' Defilesine Geri Sayım Başladı

mimarizm.com / 08 Şubat 2012

Özgün tasarımlarıyla son yıllarda moda dünyasının öne çıkan isimleri arasında yer alan Günseli Türkay, Istanbul Fashion Week kapsamında 2013 Sonbahar-Kış koleksiyonunu tanıtmak üzere bu gece (8 Şubat 2012) W Lounge'da özel bir defile düzenliyor. Bu özel gecede Günseli Türkay, mimar Alper Derinboğaz  ile birlike hazırladığı ve "Mukarnas" ismini verdiği koleksiyonunu 'visual art show' eşliğinde moda severlere sunacak. 

MUKARNAS 2012/2013 Sonbahar Kış Koleksiyonu için yine farklı disiplinleri birleştirerek koleksiyon içeriğini zenginleştiren Günseli Türkay, Mukarnas'ı; "Yılın Genç Mimar" ödülünü alan, Salon2 ve WeDream tasarım stüdyolarının kurucu ortağı mimar Alper Derinboğaz ile birlikte kurguladı.

Teknoloji/mimarlık arakesitinde projeler geliştiren Alper Derinboğaz, medya, sanal dünya, sosyal ağlarla bütünleşik mekanlar tasarlıyor. Çeşitli üniversitelerde tasarım dersleri veren mimar, dijital yerleştirmelerden, Fikirtepe gibi kentsel dönüşüm projelerine kadar birçok farklı ölçekte ürünler veriyor.


Mimarlık ve moda arasındaki sınır eriyor

Koleksiyonun ilham kaynağı, Osmanli mimarlığında 'mukarnas' olarak anılan bezeme formu oldu. Mukarnas, aslen evrenin tek ruhunu simgeleyen kubbeye geçiş formu, kubbeyi havada yüzercesine taşıtan bir bezeme. Prizmatik desenlerin yan yana ve üst üste kullanımı evrensel birlik ve dengeyi sembolize ediyor. Mukarnas formu, parametrik tasarım gibi güncel tekniklerle bu koleksiyon için yeniden üretildi ve melezleştirilerek kullanıldı.

Bu formlar kubbede değil ama vücudu saran bir yüzeyde yeniden anlam kazandı. Bu süreçte ortaya çıkan desenlerde matematik algoritmaların kullanımı karmaşık örgü desenleri üretti. Elde edilen desenler uzun gece elbiselerinde el işçilikleri ile birleşerek avangard bir görüntü yakaladı.

Her elbise için ayrı ayrı tasarlanan omuz ve vücut aksesuarları, giyen kişiye kendi seçimini yapma şansı tanıyor. Aslen insan bedenini çevrelemeyi amaç edinen mimarlık ve moda arasındaki sınırı eriten Mukarnas koleksiyonu yeni açılımlar getiriyor.


Program

Kapı açılışı: 22:00
Defile: 22:30
After Party: 23:00

 


İlişkili Haberler
Bu Haberi Sosyal Medyada Paylaşın
Yorumlar
Henüz yorum yapılmamış.
Bu İçeriğe Yorum Yazın
Ad Soyad
E-posta
Yorum
Kalan karakter :