İstanbul Fashion Week, Üç Taze İsimle Açıldı

mimarizm.com / 08 Eylül 2011İstanbul Fashion Week
(IFW) İlkbahar/Yaz 2012 defile maratonu dün (8 Eylül 2011) Odakule'de kurulan çadırda başladı. Toplamda dört günde 20'yi aşkın Türk moda tasarımcısı ve markayı ağırlayacak olan IFW'nin ilk defilesi "Karma 1", genç ve gelecek vadeden moda tasarımcılarını buluşturdu.Triko ağırlıklı "2 Ters 1 Düz" markasının yaratıcısı İpek Arnas, Aslı Güler ve "Janucha" markasının sahibi Jale Hürdoğan'ı bir araya getiren "Karma 1" defilesi, IFW'nin taze enerjisini yansıtan bir geçitti.Saat 16:00'da başlayan defilede ilk olarak, İpek Arnas'ın farklı örgü teknikleriyle ürettiği parçaları içeren koleksiyonu görücüye çıktı. Doğaya referans veren çok sayıda motif ve figürün kullanıldığı ve genellikle tek parçadan oluşan koleksiyonda, erkek giyimine yönelik üst giyim seçenekleri de bulunuyordu.İpek Arnas'ın papağanlar, ördekler, uğur böcekleri ile süslediği örgü koleksiyonunun bir diğer baskın teması ise "marin" idi. Çapa desenli triko bir kazak ve çapa formlu bir kravatın yanı sıra, balık pullarını anımsatan bir örgü tekniği ile taşıyanı bir denizkızına dönüştüren elbise, bu temanın ipucu verenlerindendi.IFW'nin karma açılış defilesinin ikinci konuğu, sahneye kırmızı bir Vespa çıkaran Aslı Güler'in koleksiyonunu sergiledi. 1950'li yılların silüetlerini içeren koleksiyonda, Jil Sander ve Prada vurguladığı şeffaf plastik malzeme trendini yakalayan detaylar mevcuttu.Pastel veya canlı pembeler ile askeri yeşillerin domine ettiği renk skalasında rahat ve gündelik giyime yönelik tasarımlar sunan Aslı Güler, yine de kompozisyon bütünlüğü barındırmayan bir koleksiyon ortaya koydu.Defilenin son koleksiyonu, Janucha markası ile Jale Hürdoğan'a aitti. 2012 ilkbahar-yazında tüm kadınları envai çeşit renge boyamaya hevesli Hürdoğan, gündüzden geceye geçişi mümkün kılan gösterişlilikte elbiseleri ile dikkat çekti.Buz mavisi, sarı, opal ve ateş kırmızılarını bir araya getiren koleksiyonda dökümlü tulumlar, genellikle kuşak ve yaka detayları ile hareketlendirilmiş şifon ağırlıklı elbiseler ve kesimleri ile kaftanı andıran uzun parçalar mevcuttu.İstanbul Fashion Week, Hatice Gökçe önderliğinde ve Mudo, Gamze Saraçoğlu, Simay Bülbül, Özgür Masur gibi tasarımcıların desteğiyle yaratılan, Batman ve Mardin'de kurulan atölyelerde Güneydoğu Anadolu'nun kadınları tarafından hayata geçirilen Argande'nin 2012 İlkbahar/Yaz koleksiyonu ardından gerçekleşen Atıl Kutoğlu ve TWEEN defileleri ile ilk gününü tamamladı.

IFW'de bugün (8 Eylül 2011) bireysel şovları ile Niyazi Erdoğan, Simay Bülbül, Özlem Kaya, Nejla Güvenç, Studio Kaprol ve KOTON'u sahneyi alacak.


Karma 1 defilesinden diğer fotoğraflar ve tasarımcılar hakkında detaylı bilgiye ulaşmak için lütfen ilerleyiniz.    >>>>>>>


İlişkili Haberler
Bu Haberi Sosyal Medyada Paylaşın
Yorumlar
Henüz yorum yapılmamış.
Bu İçeriğe Yorum Yazın
Ad Soyad
E-posta
Yorum
Kalan karakter :