Basılı Gazetenin Ömrü Bitti Diyenler Yanılmış Olabilir mi?

Amber EROYAN / 12 Mayıs 2011Mieke Meijer
, 2003 yılında henüz Design Academy Eindhoven'da öğrenci iken geliştirdiği "NewspaperWood" (GazeteAhşabı) malzemesini, Hollandalı tasarım pratiği Vij5 'in desteğiyle tasarım dünyasının hizmetine sundu.

Kendisine iyi bir ödev notu olarak yansıyan icadını akademik bir araştırma olmanın ötesine taşıyan Meijer, genç tasarımcıların fikirlerini gereçeğe dönüştürmelerine yardımcı olan Vij5 tasarım pratiği ile birlikte, eski gazetelerden elde edilen bu ekolojik yapı malzemesini gündelik objelere dönüştürdü.


Greetje van Tiem'in, gazete dünyasına göndermede bulunduğu, çekmece kulpları yazı karakterleriyle süslü masa tasarımı.


Hollandalı yedi tasarımcı tarafından yorumlanarak, Milano Tasarım Haftası 2011'e konuk olan GazeteAhşabı işleri; "geridönüşüm" (recycling) eylemini, salt sosyal sorumluluğun gereği olarak yerine getiren "çevreci" markalara da iyi bir yanıt niteliğinde... "Geri dönüşüm sonrasında, önceki kullanıma göre daha nitelikli bir malzeme elde edilmesi" şeklinde tarif edilebilecek "upcycling" (üstdönüşüm) durumuna örnek teşkil eden gazeteden ahşap elde etme işlemi, bir yandan kağıdın kullanım ömrünü uzatırken bir yandan da yeni kullanım için daha az enerji sarf edilmesine olanak tanıyor.


GazeteAhşabı, detay.


Ahşabın hammadde, kağıdın son ürün olduğu geleneksel üretim sürecini tersine çeviren GazeteAhşabı'nı, ilk üreten yine yaratıcısı Mieke Meijer olmuştu. İstiflediği eski gazete yapraklarını birbirine yapıştıran ve bu kağıt tomarını elinden geldiğince sıkı bir şekilde yuvarlayıp tek bir bütün haline getiren Meijer, ortaya çıkan ürünün tıpkı ahşap gibi pürüzlü bir dokuya sahip olduğunu ve dilendiğinde zımparayla pürüssüzleştirilebileceğini gözlemledi.

Ödevin başarıyla tamamlanmasının ardından rafa kalkan proje, 2007 yılında Meijer'in, Vij5'ten Arjan van Raadshooven ve Anieke Branderhorst ile tanışmasıyla tekrar gün yüzüne çıktı.

GazeteAhşabı'nı uygulamaya dönüştüren ekibin aslında çok da kolay bir süreçten geçmediğini öğreniyoruz. Zahmetli bir sürecin ardından pazarlanabilir bir ürün haline getirilen GazeteAhşabı'nın nihai hali, ahşap damarı ya da ahşap halkası görünümüne benzer bir dokuya sahip.


"Sample series", rENs tasarımı takı serisi.


GazeteAhşabı'nı orijinal ahşabın yerine geçecek bir ürün olarak geliştirmediklerini ifade eden tasarım ekibi, bu girişimin sadece yeni dokular, şekiller, mobilyalar ve objeler yaratmak amacıyla kağıda yeni bir şekil verilmesi şeklinde tariflenebileceğini belirtiyor.

Vij5 tarafından, GazeteAhşabı'nı yorumlamaya davet edilen Hollandalı tasarımcıların çalışmaları, Milano Tasarım Haftası 2011 boyunca Ventura Lambrate 'de sergilendi.

rENs, Breg Hanssen, Greetje van Tiem, Ontwerpduo, Floris Hovers, Christian Kocx ve Tessa Kuyvenhoven 'ın işlerinin yer aldığı sergi, daha etkileyici bir ortam sunması açısından, "Autofficina" adlı eski bir garajda gerçekleştirildi.

Ortaya çıkan tasarım örneklerini görmek için lütfen ilerleyiniz. >>>>>


İlişkili Haberler
Bu Haberi Sosyal Medyada Paylaşın
Yorumlar
Henüz yorum yapılmamış.
Bu İçeriğe Yorum Yazın
Ad Soyad
E-posta
Yorum
Kalan karakter :