Kenti Üreten Kimlerdir?

Filiz YAVUZ / 17 Aralık 2008"Urban Makers – Parallel Narratives of Grassroots Practices and Tensions / Kenti Üretenler – Sıradan İnsanlara Dayalı Pratiklerin ve Gerilimin (Birbirine) Paralel Öyküleri" başlıklı kitap çıktı. İçlerinde İstanbul'un da bulunduğu farklı şehirler üzerinden paralel okumalar yapan kitapta, Türkiye'den Can Altay, Deniz Altay, Orhan Esen ve  Deniz Gül yer alıyor.

"Kenti Üretenler" İstanbul, Liverpol, Marsilya ve Napoli örneğinden hareket eden sanatçıların, mimarların, kent plancılarının, antropologların ve aktivistlerin araştırmalarını bir araya getiren bir proje. Kitap, seçilen dört kenti ekonomi, kamusal alan ve "soylulaştırma"ya karşı çıkış olarak kamusal alanda ikamet etmeyi öneren çözümler üzerinden incelerken, değişen kentlerdeki spontane ve gayrı resmi gelişimleri de analiz ediyor.

Proje aracılığıyla fabrikalarda çalışan işçiler gibi gizli öykücülerin yani çoğunlukla görünmeyen, geri planda olan kişilerin aktardığı yerel bilgi birikimi görünür oluyor. Var olan "gizli" ve öz bilgi sayesinde kentin yeniden kişiselleştirilebileceği ve yeniden yapılandırılabileceği ön planda. Kitap, kentin sakinlerini "kenti üretenler" olarak tanımlamaya olanak sağlıyor. Kentte yaşayanlar akışkan kenti üretiyor, her geçen gün kenti katmanlaştıran görünmez uygarlığı kuruyor, kentin yüzünü değiştiriyor ve yapılar üzerinden kentin silüetine katkıda bulunuyor...


İlişkili Haberler
Bu Haberi Sosyal Medyada Paylaşın
Yorumlar
Henüz yorum yapılmamış.
Bu İçeriğe Yorum Yazın
Ad Soyad
E-posta
Yorum
Kalan karakter :