İstanbul'un Dijital Haftasonu Başlıyor

mimarizm.com / 02 Mart 2012

Kurye Video Organizasyonu ile İstanbul'a taşınan dünyaca ünlü dijital tasarım festivali OFFF, Yapı-Endüstri Merkezi (YEM) ev sahipliğinde izleyicilerini ağırlamaya başladı.Bu akşam (2 Mart 2012) YEM'de yapılan açılış gecesinde konuşan Kurye Video kurucularından Ceren Arkman, uluslararası alanda kendine başarılı bir yer edinmiş festivali İstanbul'a getirmiş olmaktan duydukları mutluluğu dile getirerek, yarın tüm gün sürecek konferanslar ile, OFFF Istanbul katılımcılarının, dünyanın tanınmış dijital tasarımcıları ile bir araya gelme fırsatı bulacakalarını hatırlattı. OFFF'un yaratıcılarından Pep Salazar Garcia ise, uluslararası etkinlikleri çok önemsediklerini ifade ederek, festivale katılan sanatçıların işlerini farklı ülkelerde gösterebilmekten mutluluk duyduklarını ekledi.OFFF Istanbul'un destekçi tanıtım videosuna NOHLab ve Robotika kurucuları da açılışta, toplam 2.5 günde hazırladıkları videonun tasarım sürecine dair kısa bir bilgilendirmede bulundular. NOHLab'den Candaş Şişman ve Deniz Kader, küp öğesinden ve 'pin screen' mantığından yola çıkan bir dünya kurguladıklarını belirterek, "hem minimal hem de görsel anlamda karmaşık bir yapı yakalamaya çalıştık" dediler. Robotika'dan Coşku Özdemir yapımda, kesintisiz kamera hareketi kullanıldığını eklerken, filmin ses tasarımıyla ilgilenen Alp Çoksoyluer, görüntüde yakalanan organik doku ile uyuşan bir ses algısı yaratmak amacıyla çello, gitar, bas gitar gibi akustik seslerin tercih edildiğini not düştü.

OFFF Istanbul açılış gecesinde son olarak Amsterdamlı animasyon ve post-produksiyon stüdyosu Onesize söz aldı. Hollanda ve Türkiye arasındaki diplomatik ilişkilerin 400. yılı kutlamaları kapsamında düzenlenen bölümün dikkat çekici isimlerden Onesize kurucu ortağı Rogier Hendriks, 10 yıllık tasarım maceralarını aktarırken, disiplinlerarası bir ekiple, yakın temas içinde çalışmaya verdikleri önemi vurguladı. Kurucular olarak grafik tasarım disiplininden gelseler de prodüksiyonun sadece görüntü boyutuyla sınırlı kalmadıklarına, ses kurgusunun da sürekli içinde olduklarına dikkat çekti.

İlk stüdyolarını Delft'e açan, büyümeyle birlikte Amsterdam'a taşınan ofisin çoğu müşterisinin yurt dışından olduğunu ifade eden Hendriks, 2001'de Nike ile başlayan ve Panasonic, Discovery Channel ve KFC'yi de kapsayan portfolyolarından işler gösterdi.

 

OFFF Istanbul açılış etkinlikleri, YEM'de gerçekleşen konuşmaların ardından Beyoğlu Skandal'da düzenlenen parti ile devam etti. Festivalin yarınki programı ise şöyle:

3 Mart Cumartesi
10:00 Kayıt
11:00 Vasava
12:00 Falk&Sun's
13:00 Esen Karol
14:00 Öğle arası
15:30 Hi-Res!
16:30 The Mill
17:30 Kahve arası
18:00 Hellohikimori
19:00 Neville Brody
20:00 Joshua Davis


İlişkili Haberler
Bu Haberi Sosyal Medyada Paylaşın
Yorumlar
Henüz yorum yapılmamış.
Bu İçeriğe Yorum Yazın
Ad Soyad
E-posta
Yorum
Kalan karakter :