Tipografik Okuryazarlığı Artırmayı Hedefleyen İSType'ın 2012 Teması; "Transmit/Aktarım"

mimarizm.com / 10 Nisan 2012
Tipografik Okuryazarlığı Artırmayı Hedefleyen İSType'ın 2012 Teması; "Transmit/Aktarım"

Onur Yazıcıgil ve Alessandro Segalini'nin inisiyatifinde kurulan İSType (İstanbul Type Seminerleri), Türkiye'de tipografik okuryazarlığı teşvik etmeyi amaçlayan bir konuşmalar ve atölye çalışmaları serisi. 15-18 Haziran tarihleri arasında gerçekleştirilecek olan İSType 2012'nin teması "Transmit / Aktarım" olarak belirlendi.

Eylül 2011'de gerçekleştirilen ilk İSType etkinliği; tarih, kaligrafi, teknoloji, programlama, matematik, çizim ve sanatı bir araya getirerek tipografi eğitimine ve kuramına yapısal yaklaşımlar getirmek amacıyla düzenlenen konuşmalar ve uygulama atölyeleri üzerine odaklanarak, büyük ilgi toplamıştı.

Öğrencilere, profesyonellere ve meraklılara fikirlerini ve ilhamlarını paylaşıp geliştirebilecekleri uluslararası bir ortam sunmayı amaçlayan İSType, zamanla Türkiye'de bir tipografi mirası ortaya çıkararak, gelecek nesillerin tipografik tasarım ve uygulama konusunda daha fazla araştırma yapmalarını ve bu alana katkıda bulunmalarını sağlamayı hedefliyor.

Bu yılın davetli konuşmacıları arasında, ödüllü font tasarımcısı Prof. Gerard Unger; Cooper-Hewitt Ulusal Tasarım Müzesi Çağdaş Tasarım Küratörü, başarılı yazar/tasarımcı Ellen Lupton ve Adobe Font Geliştirme Direktörü David Lemon gibi tipografi dünyanın önde gelen isimleri yer alıyor.

Konuşmacıların tam listesi ise şöyle:

Adam Twardoch, Alessandro Segalini, Bratislav Pantelic, Bruno Maag, Dave Crossland, Eben Sorkin, Elif Ayiter, Ellen Lupton, Esen Karol, Fevkalade Collective (Emre Parlak/Deniz Cem Önduygu), Fred Smeijers, Gerard Unger, Gerry Leonidas, Hrant Papazian, Ivo Gabrowitsch, Jan Middendorp, John Hudson, Laurie Churchman, Namık Kemal Sarıkavak, Onur Yazıcıgil, Ömer Durmaz, Özlem Özkal, Thomas Milo, TypeTogether (Veronika Burian/José Scaglione)


Konferansa ilişkin ayrıntılı bilgi edinmek ve kaydolmak için tıklayınız. 

İSType'a dair gelişmeleri, inisiyatifin Twitter ve Facebook hesaplarından da takip edebilirsiniz.


İlişkili Haberler
Bu Haberi Sosyal Medyada Paylaşın
Yorumlar
Henüz yorum yapılmamış.
Bu İçeriğe Yorum Yazın
Ad Soyad
E-posta
Yorum
Kalan karakter :